wtorek, 2 października 2018

Polygala – Krzyżownica

Polygala – Krzyżownica

Polygala amara – Krzyżownica gorzkawa to niepozorna bylina. Organem trwałym rośliny jest kłącze, z którego wyrastają cienkie pędy, pokryte lancetowatymi liśćmi. Kwiaty mają barwę niebieską bądź niebieskofioletową. Po przekwitnięciu zawiązują się one w owoce typu torebki.
Występowanie: ojczyzną krzyżownicy jest umiarkowana strefa naszego kontynentu. Najłatwiej można ją spotkać na trawiastych, łagodnych, skłonach wzgórz.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. saponiny, garbniki, olejek eteryczny, gorycz i glikozyd gaulteryna.
Działanie i zastosowanie: Herbatka z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki) to doskonały środek pobudzający apetyt, likwidujący zaburzenia trawienia, korzystnie wpływający na pracę żołądka i jelit. Ma on jednocześnie działanie wykrztuśne.

Inne gatunki:

Polygala alba – Krzyżownica biała – działanie i zastosowanie zbliżone do krzyżownicy gorzkawej.

Polygala lutea – Krzyżownica żółta – działanie i zastosowanie zbliżone do krzyżownicy syberyjskiej.

Polygala obscura – działanie i zastosowanie zbliżone do krzyżownicy gorzkawej.

Polygala paucifolia – działanie i zastosowanie zbliżone do krzyżownicy gorzkawej.

Polygala senega – Krzyżownica wirginijska – senega pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie na naturalnych stanowiskach. Surowiec leczniczy stanowi korzeń, z którego wyodrębnić można m.in.: saponiny, cukry, fitosterole, kwas salicylowy i sole mineralne. Wodne wyciągi z korzenia krzyżownicy wirginijskiej stanowią lek wykrztuśny, ponadto stosowany w zapaleniu płuc i opłucnej, a przez Indian północnoamerykańskich używany do leczenia ukąszeń grzechotników.

Polygala sibirica – Krzyżownica syberyjska to niezbyt okazała roślina. Dorasta do 35–40 cm wysokości. Organem trwałym rośliny jest dość masywne kłącze, z którego wyrastają cienkie, owłosione pędy. Kwiaty mają barwę od niebieskiej do niebieskoliliowej. Po przekwitnięciu zawiązują się one w owoce w owoce typu torebki.
Występowanie: Pochodzi z Syberii, rosyjskiego Dalekiego Wschodu, Mongolii, Chin, Japonii i Indii.
Surowiec: korzenie i kłącza.
Zawartość: m.in. saponiny i senegina.
Działanie i zastosowanie: W lecznictwie tak ludów syberyjskich, jak i w medycynie chińskiej, japońskiej, mongolskiej, a od pewnego czasu także i euro– amerykańskiej odwar i napar z korzeni (1 łyżeczka drobno rozkruszonego suszu na 1 szklankę wody, gotować pod przykryciem 3–5 minut, wypić w dawkach podzielonych w ciągu doby) są uważane za dość skuteczny środek wykrztuśny. Oprócz tego stosuje się je również pomocniczo przy ukąszeniu przez żmiję. Ludy Syberii odwar ów stosują też i w innych dolegliwościach takich jak zapalenie gardła, krtani, jamy ustnej, dziąseł i pęcherza moczowego, wreszcie w stanach zapalnych kobiecych narządów rodnych, a także do płukania pochwy w upławach.

Polygala tenuifolia – Krzyżownica cienkolistna – gatunek azjatycki o działaniu i zastosowaniu zbliżonym do krzyżownicy wirginijskiej.


Polygala vulgaris – Krzyżownica pospolita – gatunek azjatycki o działaniu i zastosowaniu zbliżonym do krzyżownicy wirginijskiej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P