wtorek, 2 października 2018

Polypodium – Paprotka

Polypodium – Paprotka

Polypodium vulgare – Paprotka zwyczajna to niezbyt okazała paproć, którą spotkać można na wilgotnych skałach i cienistych zboczach górskich. Jest to bylina o masywnym czołgającym się kłączu, z którego wyrastają liście w zarysie trójkątne, pierzastodzielne, o listkach równowąskolancetowatych. Na spodniej stronie blaszek liściowych znajdują się kupki zarodników, które po rozsianiu się dają życie nowym roślinom.
Występowanie: roślina krajowa.
Surowiec: kłącze.
Zawartość: m.in. garbniki, mannit, glicyryzyna, olejek eteryczny, tłuszcze, śluz i gorycze.
Działanie i zastosowanie: Wywar z kłączy (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu należy zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do zawrzenia i od tego momentu gotować przez 10 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 1/4 szklanki) to skuteczny środek żółciopędny, którego stosowanie zalecane jest w dolegliwościach ze strony wątroby i pęcherzyka żółciowego, w suchym kaszlu, nieżycie oskrzeli. Ponadto jeszcze jest to specyfik wykrztuśny, słaby przeciwrobaczny, poprawiający trawienie, słabo przeczyszczający.

Inne gatunki:


Polypodium glycyrriza – działa słabo przeciwrobacznie, poprawia trawienie, działa słabo przeczyszczająco.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P