wtorek, 2 października 2018

Psoralea – Psoralea

Psoralea – Psoralea

Psoralea drupacea – Psoralea pestkowiec, a w języku kazachskim ak–kuraj, to roślina trwała, podobnie jak i inne rośliny rosnące na pustyniach i suchych stepach, posiadająca długi korzeń. U opisywanej rośliny ma on średnicę 5 centymetrów, a długość od 2 do 4 metrów.
Część nadziemna dorasta do od 0,5 do 2 metrów wysokości Liście ma okrągławe lub owalne. Kwiatki natomiast biało–liliowe zebrane w „kiściowate” kwiatostany. Po przekwitnięciu wiążą się z nich niewielkie owoce typu strąka.
Występowanie: rośnie w Azji Środkowej i południowym Kazachstanie.
Surowiec: strąki, nasiona.
Zawartość: W pędach zielnych i liściach tej rośliny znajduje się związek sterydowy drupacyna, poza tym jeszcze wysychający olej tłusty, białka, smoły i cukry.
Działanie i zastosowanie: Od wieków pasterze owoce tamtych terenów wiedzieli, że wypasanie owiec w gęstych rozległych zaroślach ak–kuraja powoduje bezpłodność samic, bądź doprowadza do poronienia, te które były już kotne.
Strąki psorelei były znane i cenione przez średniowieczną medycynę arabską.
Wyciągi z nasion mają zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony nerek, biegunki, stanów zapalnych pęcherza, impotencji, astmy i łysienia.
Jak z powyższego wynika psoralea jest środkiem poronnym, dlatego nie wolno się nią leczyć bez zgody lekarza, ściśle stosując się dawek przez niego zaleconych.

Inne gatunki:

Psoralea corylifolia – Psoralea leszczynolistna rosnąca w Indiach, zawiera furokumaryny, które są odpowiedzialny za leczenie bielactwa nabytego.


Proralea esculenta – gatunek północnoamerykański ma jadalne bulwy, których spożywanie zalecane jest w diecie odchudzające.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P