wtorek, 2 października 2018

Psidium – Guajawa

Psidium – Guajawa

Psidium guajawa – Guajawa – gwajawa – gruszla właściwa jest krzewem, rzadziej niezbyt wysokim (dorastającym do 4 metrów) drzewem. Światową karierę zawdzięcza Hiszpanom, którzy ją „odkryli”. Ale tak naprawdę była znana i wykorzystywana przez Indian (Majów, Azteków, Inków) na długo przed europejskim najazdem na Nowy Świat.
Jest niezwykle cenną i mało wymagającą rośliną. Uprawia się ją na znacznych obszarach kuli ziemskiej, charakteryzujących się gorącym klimatem. Głównymi ośrodkami produkcji owoców guajawy jest Ameryka Środkowa, subkontynent indyjski, a także kraje basenu Morza Śródziemnego.
Nie przeszkadza jej największy nawet upał i susza, dlatego może być sadzona na takich stanowiskach, na których inne drzewa owocowe nie mogłyby rosnąć. Liście ma jajowatopodługowate, o zaostrzonych końcach, jasnozielone i miękkie. Kwiaty białe i pachnące wyrastają w kątach liści. Owoce rodzi duże, czerwonawe lub żółte, bardzo smaczne i wonne. Można je spożywać na surowo, jak i w postaci przetworów.
Występowanie: jest tropikalna część Ameryki Południowej.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m.in.: prowitamina A, witamina C i sole mineralne (między innymi jod).

Działanie i zastosowanie: Guajawa nie jest rośliną leczniczą, a wyłącznie dietetyczną. Owoce zaleca się spożywać w zaburzeniach gospodarki lipidowej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P