wtorek, 2 października 2018

Pulsatilla – Sasanka

Pulsatilla – Sasanka

Pulsatilla pratensis – Sasanka łąkowa to niezbyt okazała, bo mogąca dorastać najwyżej do 20 cm wysokości. Liście odziomkowe są pierzastosieczne. Spomiędzy nich wyrasta owłosiona łodyga zwieńczona pięknym fioletowym kwiatem, który po przekwitnięciu zawiązuje się w owoc typu orzeszka.
Występowanie: bylina krajowa, spotykana najczęściej w lasach sosnowych
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. glikozyd ranunkulina, saponiny, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Postacią leku jest nalewka, którą sporządzamy z mocnej 40° wódki czystej i suchego ziela (w stosunku wagowym 1:4). Nalewkę ową naciera się obolałe stawy w przypadku bólów reumatycznych.
Wodne wyciągi z ziela mają zastosowanie w leczeniu kaszlu, bezsenności, nerwobólów, napięciowych bólów głowy, napięcia przedmiesiączkowego, zapalenia przydatków.

Inne gatunki:

Pulsatilla chinensis – Sasanka chińska – zioło o działaniu bakteriobójczym, ściągającym, przeciwzapalnym, uspokajającym, rozkurczowym i słabo przeciwbólowym.

Pulsatilla patens – Sasanka dzwonkowata, sasanka ostrolistna – działanie i zastosowanie zbliżone do sasanki łąkowej.


Pulsatilla vernalis – Sasanka wiosenna – działanie i zastosowanie zbliżone do sasanki łąkowej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P