wtorek, 2 października 2018

Punica – Granat (Granatowiec)

Punica – Granat (Granatowiec)

Punica granatum – Granatowiec właściwy, potocznie zwany granatem tworzy niewielkie drzewa, a częściej silne krzewy, osiągając wysokość 2–4 metrów. Liście ma lancetowate, miękkie, jasnozielonej barwy, osadzone naprzeciwlegle na wiotkich, często ciernistych gałązkach. Niezwykle dekoracyjne są kwiaty tej rośliny. Wyrastają one zazwyczaj na końcach gałązek (na przyrostach tegorocznych, wyrosłych z gałęzi 2–letnich). Ich piękna koralowa barwa wspaniale wygląda na tle żywozielonych liści. Granat tworzy bardzo dużo kwiatów (od wczesnej wiosny do późnego lata), z tym że owoce zawiązują tylko nieliczne z nich.
Owocem granatowca jest nibyjagoda, która przypomina jabłko zwieńczone bardzo charakterystyczną koroną. W środku owocu znajduje się bardzo dużo drobnych nasion, z których każde otoczone jest soczystym, mniej lub bardziej kwaśnym miąższem. Okrywa zewnętrzna (łupina) jest twarda, barwy czerwonej, brązowej, żółtej, zielonkawożółtej (w zależności od odmiany).
Granatowiec zalicza się do grupy drzew owocowych udomowionych w Starym Świecie w bardzo zamierzchłej przeszłości, przed około 5 tysiącami lat na terenie Mezopotamii.
Jest on rośliną mało wymagającą i zadowala się ubogimi glebami. Znaczenie użytkowe granatu jest dość szerokie. Przede wszystkim dostarcza jadalnych owoców, z których uzyskuje się smaczny i wspaniale gaszący pragnienie sok.
Występowanie: porasta znaczne obszary strefy klimatycznej pośredniej między subtropikiem, a klimatem umiarkowanym. Dzikie i zdziczałe granatowce spotkać można poczynając od półwyspu Bałkańskiego na zachodzie, po północne Indie na wschodzie. Poza tym jest chętnie uprawiany w całej subtropikalnej strefie naszego globu.
Surowiec: owoce, kwiaty, kora.
Zawartość: niewielkie ilości witaminy C, cukry (8–20%), kwas cytrynowy (do 9%) i tanina.
Działanie i zastosowanie: Ze względu na swe właściwości ściągające stosowany jest w niektórych chorobach żołądka. Prócz tego pity systematycznie i przez długi czas wykazuje działanie przeciwastmatyczne. Pomocniczo stosuje się go wraz z innymi lekami w anginie. Poza tym świeży, niekonserwowany, leczy szkorbut, niedokwaśność i bezsoczność. Na koniec wspomnieć trzeba, iż pobudza łaknienie i reguluje procesy trawienia. Przeciwwskazaniem do spożywania soku z granatów jest nadkwaśność, zapalenie błony śluzowej żołądka i choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Najcenniejszą właściwością granatu jest silne działanie przeciwrobaczne odwarów z kory. Znajdujące się w niej alkaloidy peletieryna i izopeletieryna, paraliżują tasiemce. Prócz kory podobne działanie (tylko dużo słabsze) wykazują również odwary z okryw owoców i napary z kwiatów. Te ostatnie można również z dobrym skutkiem używać do leczenia biegunek, zaś ze świeżych płatków kwiatowych sporządza się okłady na miejsca stłuczone i opuchnięte.

Spożywanie świeżych owoców granatu zalecane jest w zaziębieniu jako środek przeciwgorączkowy.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P