wtorek, 2 października 2018

Rhamnus – Szakłak

Rhamnus – Szakłak

Rhamnus frangula, syn.: Frangula alnus – Szakłak kruszyna – kruszyna pospolita jest krzewem osiągającym wysokość od 100 cm do 4 m Gałązki kruszyny mają barwę szarobrunatną. Okrywają je liście z wierzchu ciemnozielone; w spodzie jasne, wyrastające na dość długim ogonku. Są wyraźnie unerwione, mają kształt elipsy o zaostrzonych końcach. Kwiaty są dość niepozorne. Ich płatki wewnątrz są białe, na zewnątrz zaś zielonkawe. Krzew ten rodzi owoce typu pestkowca Początkowo mają one barwę ciemnozieloną, a gdy całkowicie dojrzeją stają się czarne.
Występowanie: Ród swój wiedzie z Europy, Afryki Północnej oraz Azji i w tych regionach, najczęściej na terenach podmokłych i w okolicach wód, spotkać ją można najczęściej.
Surowiec: kora.
Zawartość: m.in. garbniki, saponininy, flawonoidy, alkaloidy frangulina, glukofrangulina oraz glikozydy antrachinowe.
Działanie i zastosowanie: Odwar z kory jest stosowany jako środek przeczyszczający, doskonale pomagający przy zaparciach. Odwar stosuje się też pomocniczo ze strony pęcherzyka żółciowego i wątroby. Jest cennym środkiem żółciopędnym.
Medycyna ludowa zaleca stosowanie owego odwaru do przemywania skóry w przypadku świerzbu oraz doustnie jako środka przeciw robakom, oraz do płukania dziąseł w paradentozie.
Świeża kora posiada jednak działanie wymiotne. Aby je zlikwidować należy najpierw przechowywać ją przez rok, ponieważ dopiero po upływie tego okresu zajdą w niej zmiany chemiczne, pozbawiające ją tego działania. Można też po wysuszeniu poddać ją przez godzinę działaniu temperatury +100°C.
Przygotowanie odwaru: Bierzemy 1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionej kory na 1 szklankę wody. Następnie gotujemy ją przez 5 minut od zawrzenia i przecedzamy. Odwar powinno się pić tuż przed snem, tak wypróżnienie nastąpiło rano, po przebudzeniu.

Inne gatunki:

Rhamnus alnifolia – Szakłak olcholistny – surowiec zielarski stanowi kora – działanie i zastosowanie takie samo jak szkłaku kruszyny.

Rhamnus betulifolia – Szakłak brzozolistny – surowiec zielarski stanowi kora – działanie i zastosowanie takie samo jak szkłaku kruszyny.

Rhamnus californica – Szakłak kalifornijski – surowiec zielarski stanowi kora – działanie i zastosowanie takie samo jak szkłaku kruszyny.

Rhamnus catharica – Szakłak pospolity to okazały krzew. Liście ma z kształtu eliptyczne, o zaostrzonych końcach, ciemnozielone. Drobne, niepozorne, zielonkawobiałe kwiatuszki pojawiają się w kępkach w kącikach liści. Po przekwitnięciu wiążą się z nich kuliste owocki typu pestkowca.
Występowanie: rodzima roślina pospolicie występująca na terenie całego kraju.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m.in. pektyny, flawonoidy i antraglikozydy.
Działanie i zastosowanie: Odwar z suszonych owoców (1 łyżkę stołową zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 2–3 minuty, następnie odcedzić i w razie potrzeby pić 1 raz dziennie 1 szklankę) to skuteczny środek przeczyszczający (wypróżnienie następuje w 6–10 godzin po zażyciu), zalecany głównie w przypadku uporczywych zaparć, a pomocniczo w kamicy żółciowej.
Odwar ów działa ponadto moczopędnie i poprawia procesy przemiany materii. W tym miejscu uwaga: ściśle należy przestrzegać zaleconego dawkowania, bo większe dawki mogą wywołać wymioty, a także uszkodzić śluzówkę żołądka.


Rhamnus purshiana – Szakłak amerykański – surowiec zielarski stanowi kora – działanie i zastosowanie takie samo jak szakłaku kruszyny.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R