wtorek, 2 października 2018

Rheum – Rzewień

Rheum – Rzewień

Rheum palmatum – Rzewień dłoniasty, noszący również drugą nazwę: rabarbar dłoniasty jest imponującą, bo mogącą osiągać aż 2,5 metra wysokości, byliną. Jest znany od dawna w Polsce, chociaż jego ojczyzną jest Daleki Wschód. Prócz poważnych walorów dekoracyjnych, posiada jeszcze działanie lecznicze. I to ostatnie chyba decyduje o znaczeniu użytkowym rzewienia.
Występowanie: Mongolia, Chiny, Tybet.
Surowiec: korzeń.
Zawartość: m.in.: kwas chryzofranowy, emmodyna i sennozydy
Działanie i zastosowanie: Sądzę, iż warto zacytować, co na jego temat pisano przed laty:
Rzewień lekarski, rabarbar dłoniasty (Rheum palmatum) dziki rośnie w Azji, u nas hodowany po ogrodach, jako roślina ozdobna, w wielu odmianach. Łodyga do 8 stóp dochodząca; węzłowata, liście wielkie dłoniaste, wcinane, ostro zakończone, kwiaty czerwonawe; ku wierzchołkowi łodygi w grona skupione, korzeń zewnątrz brunatnożółty, wewnątrz szafranowożółty, czerwono w poprzek żyłkowany smak ma gorzkawy, ściągający, zapach mocny, dochodzi niekiedy do 20 funtów wagi. Korzenie wykopuje się w latach sześciu, ponieważ dopiero wówczas nabywają własności leczniczych, podobnych do rabarbaru chińskiego, któremu jednak co do siły działania nasz krajowy nie dorównuje i dlatego musi być w nieco większych dawkach przepisywany. Rabarbar należy do najdzielniejszych i najbardziej poszukiwanych środków lekarskich. Obok własności łagodnie przeczyszczających, wzmacnia żołądek, a w małych dawkach działa też skutecznie w biegunkach, czerwonkach, zatkaniach wątroby, czerwonkach, zatkaniach wątroby i przeciw robakom. W aptekach przyrządzają z rabarbaru wyciągi, tynkturę i syropy – działające łagodniej niż proszek.” (Stanisław Breyer, dz. cyt., s. 177–178)
Inny zaś z dawnych autorów tak oto pisał:
Moc i własności korzenia rabarbaru podnoszą go do rzędu najdzielniejszych środków lekarskich, jakimi nas obdarza przyrodzenie. Obok własności łagodnie i niezawodnie purgujących (przeczyszczających – A.J.S.), ma jeszcze własności wzmacniające żołądek, czego innym purgansom niedostaje: stąd pochodzi, iż po zwolnieniu zwykle następuje lekkie zatkanie żołądka, (...) daje się przeto bez obawy osobom słabym i dzieciom. Nader skuteczny jest w biegunkach, dysentarjach, zatkaniach wątroby i przeciw glistom. (...)
Korzeń rabarbaru z wodą daje odwar ciemnożółty, który bez żadnego dodatku farbuje wełnę kolorem pięknym, pomarańczowym, ognistym; z dodatkiem soli kuchennej, jasnoczerwonawo–brunatnym; nasycony ałunem, ciemno–pomarańczowym.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s.139)
Cóż, do wyżej zacytowanych opisów w zasadzie niezbyt wiele już dodać można.
Oprócz rzewienia dłoniastego na uwagę zasługują także i inne gatunki owej rośliny. Ograniczę się wyłącznie do wymienienia tylko niektórych z nich (spośród około 300).

Inne gatunki:

Rheum coreanum – Rzewień koreański – posiada słabe właściwości przeczyszczające.

Rheum officinale – Rzewień lekarski – posiada słabe właściwości przeczyszczające.

Rheum palmatum var. tunguticum – Rzewień dłoniasty odmiana tunguska, to odmiana najbardziej znacząca w lecznictwie. W korzeniach owej rośliny wyodrębnić można m.in.: kwas chryzofranowy, emmodynę i sennozydy. One to decydują właśnie o działaniu przeczyszczającym rośliny. Po zażyciu leku przygotowanego z korzenia rzewienia, którym może być proszek, bądź syrop, bądź nalewka, czy wreszcie tabletki, do wypróżnienia dochodzi dopiero po kilku (6–10) godzinach. Korzeń ten może być także wykorzystywany w leczeniu hemoroidów, i jako środek oczyszczający organizm z toksyn różnego pochodzenia.

Rheum rhaponticum – Rzewień ogrodowy – posiada bardzo słabe właściwości przeczyszczające; nasza medycyna ludowa odwar z korzeni (1 łyżka stołowa mocno rozdrobnionego suszu na 1 szklankę wody, gotować pod przykryciem 3–5 minut od zawrzenia, przecedzić) pity raz dziennie w ilości 1/4 szklanki, zaleca jako doskonały środek leczący wszelkie zaburzenia w trawieniu, a także łagodzący bóle wątroby.


Rheum undulatum – Rzewień kędzierzawy – posiada bardzo słabe właściwości przeczyszczające.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R