wtorek, 2 października 2018

Rhodiola – Rodiola

Rhodiola – Rodiola

Rhodiola rosea – Rodiola – różeniec górski, różany korzeń – złoty korzeń to bylina. Organem trwałym rośliny jest okazałe bulwiaste, guzowate kłącze (z nielicznymi drobnymi korzeniami) mogące osiągać imponujące rozmiary 10 x 15 cm i do 900 g wagi. Kłącze owo ma barwę starego złota i po oczyszczeniu leciutko się błyszczy, co znalazło odzwierciedlenie w ludowej nazwie ałtajskiej – „złoty korzeń”. Kłącze po przełamaniu jest białe, zaś po podeschnięciu przybiera w tym miejscu różowawą barwę. Kłącze rodioli po obraniu z wierzchniej skórki wydziela słaby, ale wyraźny różany zapach, stąd jego druga nazwa – „różany korzeń”.
Z części podziemnej rośliny wyrasta od 2 do 5 nierozgałęziających się pędów, okrytych grubymi, mięsistymi, podłużnymi, o jajowatym kształcie liśćmi. Pędy dorastają od 30 do 50 cm wysokości. Ich wierzchołki wieńczą dość okazałe, złożone z licznych, ściśle do siebie przylegających żółtych kwiatków, baldachokształtne kwiatostany. Pojawiają się one w czerwcu – lipcu.
Występowanie: rodiola spotykana jest na ogromnym obszarze: od gór zachodniej Europy, przez Karpaty, arktyczne obszary północnej Europy i Azji, Daleki Wschód, góry Ałtaj, Tian–szań, Mongolię, Chiny, po Azję Mniejszą. Jej naturalne siedliska stanowią kamieniste zbocza górskie. Łąki o charakterze subalpejskim i alpejskim, wreszcie brzegi górskich jezior i strumieni. W żadnym z miejsc swojego obszernego areału występowania nie jest spotykana w tak ogromnych ilościach jak w górach Ałtaj.
Surowiec: kłącze.
Zawartość: związki fenolowe, glikozydy (salidrozyd), flawonoidy (kwercetyna, hyperozyd, kempferol, izokwercetyna), garbniki (do 20%), kwasy organiczne, cukry, lipidy i olejek eteryczny (do 1%).
Działanie i zastosowanie: Znaczenie lecznicze kłączy rodioli znane jest od ponad czterech wieków. Natomiast medycyna naturalna ludów Syberii, Mongolii i Chin bez wątpienia wykorzystywała je dużo wcześniej.
Złoty korzeń” przyjmowano w postaci nalewki na mocnej, co najmniej 40° wódce jako środek w znacznym stopniu podnoszący sprawność i wydajność fizyczną człowieka. Syberyjscy myśliwi nalewkę ową zażywali przed wyruszeniem na długie, wyczerpujące polowania, a prócz tego podawali ją osobom wyczerpanym, przemęczonym i rekonwalescentom.
Nalewka zalecana jest również w chorobach nerwowych, bólach żołądka wywołanych niestrawnością, zatruciami lub pochodzenia nerwicowego. Dalej – jako specyfik tonizujący, przeciwgorączkowy. Ponadto w skrofulozie i silnych krwawieniach z macicy. Odwar z ususzonych kłączy natomiast używany był dawniej w jaglicy do przemywania i przymoczek na oczy (w tym ostatnim przypadku można również stosować napar z ziela).
Nalewkę przygotowuje się bądź ze świeżych, silnie rozdrobnionych kłączy, które zalewa się, w stosunku wagowym 1:1 mocną co najmniej 40° wódką bądź z kłączy ususzonych i rozkruszonych. W tym ostatnim przypadku wódki mają być 3 części, zaś kłączy 1 część. Mieszaninę ową poddajemy maceracji w miejscu ciepłym, ale nie bezpośrednio na ostrym słońcu, przez 4–5 tygodni. Po tym okresie przecedzamy ją i zlewamy do buteleczek z ciemnego szkła. W razie potrzeby przyjmujemy 2–3 razy dziennie po 20–30 kropli na wodę lub cukier.

Przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły to wszystko, co na temat działania „złotego korzenia” mówiła dalekowschodnia medycyna naturalna: z tym, iż zauważono, że nalewka ma najpoważniejsze znaczenie jako specyfik podnoszący sprawność umysłową, umożliwiający długotrwałą i wydajną pracę umysłową. Oprócz tego posiada nadzwyczajną cechę podwyższania tolerancji organizmu na niesprzyjające warunki, to znaczy posiada adaptogenne działanie, podobnie jak rośliny z rodziny araliowatych. Zaleca się ją w chronicznym zmęczeniu nerwicach.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R