wtorek, 2 października 2018

Robinia – Robinia

Robinia – Robinia

Robinia pseudoacacia – Robinia akacjowa, inaczej grochodrzew, pospolicie nazywana białą akacją, mimo iż z owym gatunkiem nie jest nawet spokrewniona, to okazałe i bardzo piękne drzewo. Liście ma okazałe, pierzaste, złożone z 7–9 eliptycznych listków. Pięknie się prezentują, wydzielają delikatną niezwykle przyjemną woń, białe, skupione w gęste zwisające kwiatostany. Owocem robinii jest strąk z nasionami we wnętrzu.
Występowanie: Ojczyzną opisywanej rośliny jest Ameryka Północna. W Polsce drzewo owo spotyka się na terenie praktycznie całego kraju.
Surowiec: kwiaty.
Zawartość: m.in. cukry, kwasy organiczne, olejek eteryczny, glikozydy.
Działanie i zastosowanie: Odwar z kwiatów (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 łyżką wody i gotować pod przykryciem przez 5–7 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 2/3 szklanki) jest lekiem stosowanym jako środek moczopędny, pozwalający szybciej usuwać wraz z moczem z organizmu toksyny chemicznego pochodzenia.
Ponadto lek ów winno się stosować w niewydolności krążenia (przeciwdziała powstawaniu obrzęków) i schorzeniach na tle reumatycznym.

Medycyna ludowa dla naparów i odwarów z kwiatów robinii ma także i inne zastosowanie. Zaleca ona picie ich w przypadku wystąpienia niezbyt nasilonych bólów żołądka i na wzmocnienie dla położnic po odbytym ciężkim porodzie. Wreszcie na koniec wspomnieć należy, iż odwar ów to także słaby środek rozkurczowy i przeciwgorączkowy.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R