wtorek, 2 października 2018

Saccharomyces – Drożdże

Saccharomyces – Drożdże

Saccharomyces cerevisiae – Drożdże piwne, zwane też piekarniczymi to grzyb workowiec o okrągłych do jajowatych komórkach grzybni, pojedynczych lub skupionych w kolonie. Rozmnaża się przez pączkowanie, posiada zdolność wywoływania fermentacji alkoholowej.
Występowanie: hodowane dla potrzeb przemysłu spożywczego.
Surowiec: drożdże.
Zawartość: dużo witamin z grupy B, sole mineralne (żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor), węglowodany, białka, tłuszcze, cholinę, inozyd.
Działanie i zastosowanie: Drożdże ze względu na spore ilości łatwo przyswajalnego białka posiadają poważne znaczenie dietetyczne, ale oprócz tego mają jeszcze znaczenie lecznicze.
Można je stosować – zjadając na surowo – w niedokrwistości, niedoborze witamin w organizmie, jako środek ogólnie wzmacniający dla rekonwalescentów po przebytych ciężkich chorobach zakaźnych i osób wyczerpanych tak fizycznie jak i psychicznie.
Zalecane są w leczeniu marskości i stłuszczenia wątroby, dolegliwości sercowo–naczyniowych, miażdżycy, skazy moczanowej, reumatyzmu. Pomocniczo zaleca się je w zwyrodnieniu mięśnia sercowego, chorobie wieńcowej i obrzęku płuc.

Inne gatunki:

Saccharomyces fragilis – Drożdże kruche, zwane także drożdżami kefirowymi to grzyb workowiec o rozgałęzionej, podzielonej, nitkowatej grzybni, która służy do produkcji kefiru, który posiada działanie podobne do drożdży piwnych.


Saccharomyces kumys – Drożdże kumysowe – działanie zbliżone do drożdży piekarniczych.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S