wtorek, 2 października 2018

Salvia – Szałwia

Salvia – Szałwia

Salvia officinalis – Szałwia lekarska to półkrzew o szarawozielonych lancetowatych liściach. Na szczytach pędów tworzy pozorne kłosowate kwiatostany, złożone z kwiatów barwy od białej do fioletowej. Owocem jest rozłupnia.
Występowanie: Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, u nas możliwa uprawa gruntowa, tyle że w ostre zimy może wymarzać.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. – olejek eteryczny (a w nim: kamfora, borneol, cyneol, tujon), kwas rozmarynowy, gorycze, garbniki.
Działanie i zastosowanie: herbatka z liści łagodzi stany zapalne żołądka i jelit, przeciwdziała biegunce, przeciwdziała nadmiernej potliwości (bardzo skuteczna w nocnych potach); zewnętrznie służy do płukania jamy ustnej i dziąseł w ich stanach zapalnych; w odwarze szałwi można także się kąpać, ma bowiem właściwość oczyszczania skóry, do irygacji pochwy w upławach. Dalej jest także (słabym) środkiem przeciwgrzybiczym, oraz przeciwkaszlowym, środkiem przeciwdepresyjnym, zalecanym również w leczeniu niepłodności u kobiet, łagodzącym dolegliwości występujące w okresie menopauzy, skutecznym w ślinotoku.

Inne gatunki:

Salvia apiana – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia azurea – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia clevelandii – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia coccinea – Szałwia szkarłatna – działanie i zastosowanie takie samo jak szałwi łąkowej.

Salvia columbariae – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia dorisiana – działanie i zastosowanie takie samo jak szałwi łąkowej.

Salvia elegans – działanie i zastosowanie takie samo jak szałwi łąkowej.

Salvia fruticosa, syn.: Salvia triloba – Szałwia krzewiasta – napar z liści stosuje się w leczeniu grypy, anginy, kaszlu z przeziębienia i bólów reumatycznych.

Salvia greggii – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia henryi – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia lavandulifolia – Szałwia lawendolistna – napar z liści reguluje trawienie, działa oczyszczająco na organizm, obniża gorączkę, ma działanie wykrztuśne, wzmacnia układ odpornościowy, działa pobudzająco na macicę, ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych, nerwic, depresji, i psychoz.

Salvia lemmonii – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia leucophylla – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia mellifera – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia miltiorhiza – odwar z korzeni tej rośliny działa uspokajająco, przeciwkrwotocznie, obniża poziom cholesterolu, ma zastosowanie w leczeniu choroby wieńcowej, bezsenności, nerwicy lękowej i braku miesiączki.

Salvia pomifera, syn. Salvia calycina – Szałwia jabłkowa – działanie i zastosowanie takie samo jak szałwi lekarskiej.

Salvia pratensis – Szałwia łąkowa to rodzima, wieloletnia roślina. Liście ma dwojakiego rodzaju – odziomkowe zebrane w różyczkę podługowatojajowate, pomarszczone, i łodygowe siedzące. Kwiaty fioletowoniebieskie, zebrane są w bardzo dekoracyjne kwiatostany.
Występowanie: Roślina krajowa, która można spotkać na miedzach, suchych łąkach, trawiastych wzgórzach.
Surowiec: liść.
Zawartość: olejek eteryczny o swoistym, nie przez wszystkich lubianym zapachy, nieco prowitaminy A, witamina C, gorycze i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Napar z liści (2 garści suszu zalać 2 litrami wody, parzyć pod przykryciem 20 minut, przecedzić) może być używany do moczenia stóp, jeśli się nadmiernie pocą.
Ten sam napar przyjmowany wewnętrznie działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia reflexa – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia regla – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.

Salvia sclarea – Szałwia muszkatołowa to piękna roślina dwuletnia. Łodygi tworzy proste, wzniesione, osiągające do 100 cm wysokości. Okrywają je bardzo okazałe liście. Są one owłosione, wydzielają piękny delikatny zapach. Blaszki liściowe są jajowato pomarszczone i o zaostrzonych końcach. Wargowe jasnolila bądź różowe kwiaty skupione są na szczytach pędów. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu rozłupki.
Występowanie: Kraje basenu Morza Śródziemnego. W Polsce spotykana tylko w uprawie.
Surowiec: ziele i nasiona.
Zawartość: m.in.– olejek eteryczny, gorycze i garbniki
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego szusu zalać 1 szklanką wody, następnie zaś parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to doskonały lek przeciwko zaburzeniom żołądkowo–jelitowym. Ponadto korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, powoduje zwiększenie wydzielania się soków trawiennych i ułatwia przyswajanie składników odżywczych przez organizm, działa przeciwwymiotnie, stosowany też bywa w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych.

Salvia spathaceae – działa stymulująco na pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom i ma słabe działanie antyseptyczne.


Salvia viridis – Szałwia zielona dziś już mało znana i sadzona jedynie jako roślina ozdobna. Dawniej używano jej do aromatyzowania napojów alkoholowych (przede wszystkim wina). Natomiast namoczone w wodzie nasiona przykładano na oczy w stanach zapalnych spojówek. Roślina pochodzi z pobrzeży śródziemnomorskich.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S