wtorek, 2 października 2018

Sedum – Rozchodnik

Sedum – Rozchodnik

Sedum acre – Rozchodnik ostry to niepozorna bylina. Spotkać ją można na glebach suchych, łatwo się nagrzewających, na stanowiskach słonecznych, gdzie nieraz tworzy całe dywany – zwarty gąszcz – krótkich pędów okrytych wałeczkowatymi zasobnymi w wodę liśćmi.
Roślina pięknie wygląda w czasie kwitnienia, a kwiatuszki ma – chociaż drobne – to ze względu na ich wielką liczbę nadzwyczaj dekoracyjne, jaskrawożółtej barwy. Po przekwitnięciu wiążą się one w owocki typu mieszka.
Występowanie: W Polsce roślina pospolita.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. witamina C, flawonoidy (sedofloryna, sedokaulina i izoramnetyna), oraz alkaloidy (nikotyna, sedamina).
Działanie i zastosowanie: Wywar z suszonego ziela to specyfik przeciw miażdżycowy i obniżający ciśnienie krwi. Ponieważ rozchodnik jest rośliną trującą, wolno się nim leczyć wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.

Inne gatunki:

Sedum album – Rozchodnik biały – przypuszcza się, że ma działanie i zastosowanie zbliżone do rozchodnika olbrzymiego.

Sedum maximum – Rozchodnik olbrzymi to bylina osiągająca 40–80 centymetrów wysokości. Liście ma soczyste, mięsiste, magazynujące wodę, z kształtu podługowato owalne, długie na 5–13 centymetrów. Drobne kwiatuszki barwy białoróżowej, zebrane są w szczytowe pięknie się prezentujące kwiatostany.
Występowanie: strefa klimatu umiarkowanego Europy i Azji.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. kwas cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy, flawonoidy, śladowe ilości alkaloidów i stymulatory biogenne
Działanie i zastosowanie: Znajdujące się w soku liści substancje biologicznie aktywne wywierają dobroczynny wpływ na cały organizm, poprawiają przemianę materii, korzystnie działają na układ odpornościowy, regenerują tkanki i co bardzo ważne obniżają zawartość cukru we krwi.
Leczyć wolno się wyłącznie wyciągami z liści dostępnymi w aptekach rosyjskich (bo jak na razie jedynie w Rosji wykorzystuje się tę roślinę w lecznictwie). Pod żadnym natomiast pozorem nie wolno się leczyć liśćmi rozchodnika olbrzymiego na własną rękę.

Sedum rhodantum – przypuszcza się, że ma działanie i zastosowanie zbliżone do rozchodnika olbrzymiego.

Sedum roseum – przypuszcza się, że ma działanie i zastosowanie zbliżone do rozchodnika olbrzymiego.


Sedum telephium – działanie i zastosowanie zbliżone do rozchodnika olbrzymiego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S