wtorek, 2 października 2018

Sempervivum – Rojnik

Sempervivum – Rojnik

Sempervivum tectorum – Rojnik murowy to niezbyt okazała bylina mogąca dorastać do 20–30 cm. Tworzy różyczki mięsistych liści ze środka których wyrastają grube pędy kwiatostanowe zwieńczone kwiatostanami zbudowanymi z licznych kwiatuszków różowej barwy.
Występowanie: Ojczyzną rojnika murowego jest umiarkowana strefa klimatyczna naszego kontynentu, gdzie występuje na glebach kamienistych.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. gorycze, garbniki, śluz, kwasy organiczne i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Odwar z suszonych liści to stary i znany środek przeciwbiegunkowy, stosowany też w leczeniu półpaśca i żylaków odbytu.
Zewnętrznie świeżych rozgniecionych liści, bądź soku z nich wyciśniętego, używa się na oparzenia, owrzodzenia, drobne skaleczenia i stłuczenia. Naparem z liści suszonych można płukać jamę ustną i gardło w ich stanach zapalnych.

Inne gatunki:


Sempervivum ruthenicum – Rojnik rosyjski – działanie i zastosowanie zbliżone do rojnika murowego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S