wtorek, 2 października 2018

Sonchus – Mleczaj

Sonchus – Mleczaj

Sonchus oleraceus – Mleczaj warzywny, a poprawnie mlecz zwyczajny to roślina o łodydze nagiej, grubej, dętej. Liście ją porastające są dość okazałe, pierzastodzielne, miękkie. Kwiaty ma jasnożółte, zebrane na szczycie łodygi. Owocem jest niełupka.
Występowanie: pospolita roślina krajowa.
Surowiec: sok mleczny.
Zawartość: lateks, gorycze, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: sok mleczny jest skutecznym lekiem „czyszczącym krew” i usuwającym z organizmu toksyny różnego pochodzenia. Ponieważ mlecz jest trujący wolno się nim leczyć jedynie wówczas, gdy lekarz wyrazi na to zgodę.
Co mówią stare księgi?

Łodyga 1–1¼–łokciowa, gładka, dęta, gałęzista; liście łodygę otulające, buchtowato–dzielne, nierówno ząbkowane; ząbki ciernistemi włoskami zakończone; szypułki omszone. Kielich przed okwitnieniem takoż, później gładki; wydaje kwiaty bujne blado–żółte. Rośnie w ogrodach warzywnych i na polach tłustych; wszędzie jest uprzykrzonym zielskiem. Kwitnie od lipca do września. Łodygi i liście ułamane wydają sok biały, mydlasty, któren wyciśniony, ma w lekarstwach skutki otwierające, ztąd w kuracyi wiosennej służy z innemi zielami, z których się świeży sok wyciska...” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s. 269–270)

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S