środa, 3 października 2018

Teucrium – Ożanka

Teucrium – Ożanka

Teucrium chamaedrys – Ożanka właściwa to niepozorna bylina. Organem trwałym rośliny jest podziemne kłącze, z którego wyrastają owłosione łodygi pokryte niewielkimi jajowatymi, o karbowanych, wcinanych brzegach, listkami. Nieduże, różowe bądź bladopurpurowe kwiaty pojawiają się w kątach liści zebrane w nibyokółki. Po przekwitnięciu kwiaty wiążą się w owoce typu rozłupni.
Występowanie: Europa Południowa.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. garbniki, gorycz i olejek lotny, decydujący o charakterystycznym zapachu całej rośliny.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut, następnie zaś odcedzić i w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 2/3 szklanki) to środek pobudzający czynność żołądka, wzmagający wydzielanie się żółci i słabo rozkurczowy (w obrębie całego przewodu pokarmowego). Zaleca się go pomocniczo w dolegliwościach ze strony pęcherzyka żółciowego i wątroby, a także na pobudzenie łaknienia i przeciw niestrawności.

Inne gatunki:

Teucrium divaricatum – napar z ziela może być stosowany zewnętrznie w nadmiernej potliwości stóp.

Teucrium laciniatum – napar z ziela działa pobudzająco na przewód pokarmowy.


Teucrium scordonia – napar z ziela działa pobudzająco na przewód pokarmowy.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
T