środa, 3 października 2018

Thymus – Tymianek, Macierzanka

Thymus – Tymianek, Macierzanka

Thymus serpyllum – Macierzanka piaskowa to niepozorny półkrzew. Pędy ma niziutkie, płożące się, porośnięte drobnymi równowąskolancetowatymi listkami. Kwiaty ma wargowe, jasno – bądź ciemnopurpurowe. Po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu rozłupni.
Występowanie: pospolita roślina Europy i Azji, w Polsce spotykana na lekkich, dobrze nagrzewających się glebach – na obrzeżach lasów, przydrożach, trawiastych skłonach wzgórz.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny (a w nim: tymol karwakrol), garbniki, gorycze i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela macierzanki (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to doskonały środek antyseptyczny, zalecany w kokluszu, nieżycie górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, kaszlu z przeziębienia, a także w zatruciach pokarmowych.
Kąpiele w odwarze z ziela macierzanki (3–4 garście suszu gotować pod przykryciem przez 10 minut w 3–4 litrach wody, przecedzić, dolać do wanny) mają działanie uspokajające, odświeżające i ogólnie wzmacniające. Prócz tego można nimi leczyć – z dobrym skutkiem – ropiejące rany, owrzodzenia i krosty.
Co mówią stare księgi?
Ziela (...) używać radzę na wzmocnienie ciała, a osobliwie nóg, po długich reumatyzmach i podagrze w kąpielach, lecz dla przyczyny powyższej gotować go nie potrzeba, zawiązawszy je tylko w płótno włożyć w wannę, nalać wodę wrzącą, potem chustą wannę przykryć, aby wonność nie uleciała.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 114–116)

Inne gatunki:

Thymus azoricus, syn.: Thymus caespititius – Macierzanka azorska to dość okazała krzewinka o białych lub liliowych kwiatuszkach. Pochodzi z Azorów i Półwyspu Iberyjskiego, ma przede wszystkim działanie przyprawowe, wydziela silny, miły sosnowo–cytrynowy zapach. Bardzo korzystnie wpływa na proces trawienia.

Thymus capitatus – Macierzanka główkowata – zapachem przypomina oregano – jej działanie i zastosowanie jest takie samo jak tymianku pospolitego.

Thymus cilicicus – Macierzanka cylicyjska, sycylijska o zapachu cytrynowym to przede wszystkim roślina przyprawowa, przeciwdziałająca wzdęciom i korzystnie wpływająca na procesy trawienne.

Thymus citriodorus – Macierzanka cytrynowa ma zastosowanie w leczeniu astmy i zapalenia oskrzeli. Doskonała przyprawa do ryb i drobiu.

Thymus herba-barona – ułatwia trawienie, przeciwdziała wzdęciom. Wydziela aromat muszkatowy lub kminkowy. Jest doskonałą przyprawą do wołowiny.

Thymus lanuginosus – Macierzanka wełnista – zapach, działanie i zastosowanie takie samo jak macierzanki piaskowej.

Thymus marschallianus – Macierzanka Marschalla – zapach, działanie i zastosowanie takie samo jak macierzanki piaskowej.

Thymus mastihina to niewysoki krzew (do 30 cm), pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego. Liście ma dość duże, omszone i białe kwiatki. Wydziela kamforowy lub eukaliptusowy aromat. Doskonała przyprawa do mięs i sosów. Pozytywnie oddziałuje na układ trawienny.

Thymus praecox – Macierzanka wczesna – zapach, działanie i zastosowanie takie samo jak macierzanki piaskowej.

Thymus pulegioides – Macierzanka szerokolistna – działanie i zastosowanie takie samo ja tymianku pospolitego.

Thymus vulgaris – Tymianek pospolity to niezbyt okazała krzewinka. Łodygi ma cienkie, sztywne, z tendencją do płożenia się. Okrywające je listki są drobne, niepozorne, równowąskolancetowate. Drobne jasnoróżowe, bądź szkarłatne kwiatuszki skupione są w gęste kwiatostany pojawiające się na wierzchołkach pędów.
Występowanie: pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny, kwasy organiczne, trójterpeny, flawonoidy i gorycze.
Działanie i zastosowanie: Dobrym lekiem przeciwrobacznym, bakteriobójczym, przeciwzapalnym, przeciwbiegunkowym i przeciwskurczowym jest napar z ziela, który przygotowuje się w poniższy sposób: 1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszy należy zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki.
Napar ów zalecany jest w nieżytach górnych dróg oddechowych i niestrawności, kaszlu, katarze, zapaleniu krtani i zatok, żołądka, a pomocniczo także w astmie.
Zewnętrznie może służyć do przemywań i okładów na ropiejące krosty i zranienia, a także do płukania jamy ustnej i gardła w ich stanach zapalnych, oraz na zakażenie grzybicze skóry.
Kąpiele w wywarze z ziela tymianku działają dezynfekująco, odświeżająco i ogólnie wzmacniająco.

Leczenie się tymiankiem winno się odbywać zawsze za wiedzą i zgodą lekarza.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
T