środa, 3 października 2018

Trigonella – Kozieradka

Trigonella – Kozieradka

Trigonella foenum–graecum – Kozieradka pospolita to niezbyt okazała roślina roczna. Łodygę ma prostą, wzniesioną, okrytą trójlistkowymi liśćmi, w kątach których wyrastają żółte bądź bladolila motylkowe kwiaty, po przekwitnięciu wiążące się w owoce typu strąka, z licznymi nasionami w środku.
Występowanie: pochodzi z pobrzeży śródziemnomorskich.
Surowiec: dojrzałe nasiona.
Zawartość: m.in. nieco olejku eterycznego, cholina i alkaloid trygonelina.
Działanie i zastosowanie: Z nasion, sporządza się odwar (1 łyżeczkę sproszkowanych nasion zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy pod przykryciem około 5 minut od zawrzenia i w razie potrzeby pijemy 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki).
Odwar ów jest niezłym specyfikiem pobudzającym wytwarzanie mleka u matek karmiących, a prócz tego korzystnie wpływającym na procesy trawienne. Ponadto jest to środek przeciwkaszlowy, zalecany w cukrzycy, chorobach nowotworowych (pomocniczo), bólach menstruacyjnych, cellulitis, dnie, reumatyzmie i stanach zapalnych żołądka i jelit.
Ponieważ roślina jest toksyczna, najlepiej kurować się omawianą rośliną wyłącznie za zgodą i pod kontrolą lekarza.

Inne gatunki:


Trigonella coerulea – Kozieradka błękitna bliska krewniaczka omówionej wcześniej rośliny, ma wyłącznie zastosowanie przyprawowe. Świeżymi bądź suszonymi liśćmi aromatyzuje się sery. W liściach kozieradki błękitnej znajduje się dużo trigonelliny decydującej o ładnym ich zapachu.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
T