środa, 3 października 2018

Tropaeolum – Nasturcja

Tropaeolum – Nasturcja

Tropaeolum majus – Nasturcja większa, nazywana niekiedy hiszpańską to roczna roślina z rodziny nasturcjowatych. Pędy ma długie, płożące się, łamliwe. Liście tak samo delikatne, z kształtu tarczowate. Wydaje piękne, niezwykle dekoracyjne kwiaty – żółte, oranżowe, ceglastoczerwone. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu potrójnej rozłupni.
Występowanie: Peru i Ekwador. W Polsce w uprawie – pospolita roślina ozdobna.
Surowiec: leczniczy stanowią liście, bądź ziele.
Zawartość: m.in. prowitamina A, witamina C, sole mineralne (najwięcej żelaza) glikozyd glikotropeolina i olejek eteryczny o swoistym zapachu, decydujący o ostrym smaku liści nasturcji.
Działanie i zastosowanie: Najpopularniejszą postacią leku jest napar (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i następnie parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, później przecedzić i w razie konieczności pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to lek grzybobójczy i bakteriobójczy, który winno się stosować w zaburzeniach trawienia spowodowanych nadmierną fermentacją jelitową. Jest to jednocześnie specyfik służący do odkażania dróg moczowych i oddechowych w ich stanach zapalnych, jak również do leczenia chorób płuc (łącznie z gruźlicą – ale w tym przypadku wyłącznie pomocniczo), grypy, anginy, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zapalenia opłucnej, wreszcie zwykłego przeziębienia. Świeżym sokiem wyciśniętym z liści bądź ziela można przemywać zmiany grzybicze na skórze, zaś świeże liście (ostatecznie napar z suszonych) stosuje się w leczeniu grzybiczych zakażeń skóry, paznokci, łupieżu pstrego, zwykłego łupieżu głowy, zapaleniu mieszków włosowych, infekcji drożdżakowych przewodu pokarmowego. Gdyby w/w zmiany grzybicze nie dawały pożądanego efektu, nie powinno się stosować nasturcji per se, ale połączeniu z innymi lekami. Napar z liści stosuje się też do płukania włosów, jako środek zapobiegający łysieniu.
Na koniec: świeże liście zjadane na surowo w postaci surówek (w połączeniu z innymi roślinami), to doskonały środek przeciwszkorbutowy.
Co mówią stare księgi?
Liście mają smak nieco gorzkawo – szczypiący, podobny do rzeżuchy; kwiat zaś, przyjemny korzenny zapach. Używa się oboje na sałatę; służą szczególnie w szkorbucie i na chwiejące się zęby [w paradentozie – A.J.S.]. Pączki kwiatowe i młode jagody nasienne zaprawiają się octem i solą, jak kapary, i wyśmienicie zastępują ich miejsce. Nasienie dojrzałe ma własność purgującą [przeczyszczającą – A.J.S.]; 2–3 ziarn dostatecznie się w tym celu używa dla osoby dorosłej.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s. 130–131)

Inne gatunki:


Tropaeolum tuberosum – Nasturcja bulwiasta to bylina o długich, osiągających 80–100 cm, pędach; liściach tarczowatych i niewielkich żółtych kwiatkach z ostrogą (podobnych do kwiatów nasturcji większej). Organ trwały rośliny stanowią podziemne bulwki korzeniowe, które są jadalne. Zastosowania leczniczego roślina nie posiada, posiada jedynie niewielkie znaczenie dietetyczne.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
T