środa, 3 października 2018

Typha – Pałka

Typha – Pałka

Typha latifolia – Pałka szerokolistna jest byliną, której organ trwały stanowi masywne kłącze. Z niego to wyrasta okazała część nadziemna – potężna łodyga mogąca osiągać nawet i 2 metry wysokości (zwykle jednak jest niższa). Równie okazałe jak łodygi są także okrywające je, z kształtu równowąskie liście. Drobne kwiatuszki zebrane są w kolbowate kwiatostany (oddzielnie męskie, a oddzielnie żeńskie). Po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu orzeszka.
Występowanie: Roślina krajowa. Najłatwiej można ją spotkać na terenach podmokłych i na brzegach wód.
Surowiec: liście, pyłek kwiatowy.
Zawartość: nieustalona.
Działanie i zastosowanie: Zastosowanie lecznicze dla pałki znalazła w Polsce jedynie medycyna ludowa. Używa ona spalonych liści tej rośliny, jak również pałek, jako środka przeciwbiegunkowego. (wg.: Eugeniusz Kuźniewski, Janina Augustyn – Puziewicz, Przewodnik ziołolecznictwa ludowego, Warszawa 1984, s. 64)
Medycyna chińska pyłek pozyskiwany z kwiatów męskich stosuje jako środek przeciwkrwotoczny w krwawieniach z kobiecych narządów rodnych (w tym i w krwawieniach poporodowych), zapaleniu węzłów chłonnych i czyraczności, oraz jako środka poprawiającego trawienie.

Inne gatunki:

Typha angustifolia – działanie i zastosowanie zbliżone do pałki szerokolistnej.

Typha bungeancea – działanie i zastosowanie zbliżone do pałki szerokolistnej.

Typha minima – działanie i zastosowanie zbliżone do pałki szerokolistnej.


Typha orientalis – działanie i zastosowanie zbliżone do pałki szerokolistnej.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
T