poniedziałek, 1 października 2018

Ungernia – Ungernia

Ungernia – Ungernia

Ungernia victoris – Ungernia Wiktora to roślina cebulowa, która ma różny od większości roślin cykl rozwojowy: wczesną wiosną pojawiają się liście, które latem usychają, a w ciągu 1–2 miesięcy po ich uschnięciu pojawiają się bezlistne pędy kwiatonośne, zwieńczone bardzo ładnymi kwiatostanami złożonymi z licznych kwiatów o różnych kolorach (w zależności od gatunku) – ceglastoczerwonych, różowych, żółtych, żółtaworóżowych. Z wszystkich przedstawicieli rodzaju największe znaczenie praktyczne ma ungernia Wiktora. Ta ungernia ma dość duże cebule, z których wyrastają długie (do 30 cm) tępo zakończone liście. Pojawiają się one w połowie lutego, a w końcu maja usychają. Wówczas pojawiają się pędy kwiatostanowe, wysokie na 12–30 cm. Kwiatki są żółtaworóżowe. Owocem jest torebka z czarnymi, płaskimi nasionami w środku
Występowanie: jest to endemit występujący na niewielkim obszarze Uzbekistanu i Tadżykistanu. Rośnie na wysokości 600–800 metrów, czasem spotyka się go wyżej, nawet i na 2700 metrów n. p. m Rośnie głównie na zboczach górskich i w dolinach, a nawet w szczelinach skalnych.
Surowiec: cebule.
Zawartość: alkaloidy – galantamina, likoryna, pankratyna, gordenina, narwedyna.
Działanie i zastosowanie: Z ungernni produkuje się leki mające zastosowanie w leczeniu przewlekłych i ostrych zapaleniach płuc i bronchitu.

Inne gatunki:

Ungernia sewercowii – Ungernia Sewercowa – działanie i zastosowanie zbliżone do ungernii Wiktora.


Ungernia trisfaera – Ungernia trójkulista – działanie i zastosowanie zbliżone do ungernii Wiktora.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
U