poniedziałek, 1 października 2018

Urtica – Pokrzywa

Urtica – Pokrzywa

Urtica dioica – Pokrzywa zwyczajna to pospolita krajowa bylina – uporczywy i niezwykle trudny do wytępienia – chwast ogrodowy. Organ trwały opisywanej rośliny stanowi zdrewniałe i mocno rozgałęzione kłącze. Z niego to wyrastają okazałe, wzniesione, mogące osiągać do 130 cm wysokości, pędy. Pokrywają je podługowatojajoate liście o ząbkowanych brzegach i zaostrzonych końcach dodatkowo okryte parzącymi włoskami. Kwiaty pokrzywy są niepozorne i niedekoracyjne, drobne, zielonkawe.
Występowanie: strefa umiarkowana Europy i Azji.
Surowiec: liście, korzenie, nasiona.
Zawartość: m.in. sole mineralne (żelazo i wapń), witaminy B1, B2, C, prowitamina A, kwasy organiczne, seratonina, acetylocholina, histamina, nieco olejku eterycznego, fitosterole, garbniki i flawonoidy.
Działanie i zastosowanie: Napar z liści (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku, a następnie parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzić i pić w razie potrzeby 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to przede wszystkim dobry środek moczopędny, którego stosowanie zalecane jest w stanach zapalnych dróg moczowych, a także kamicy moczowej.
Ten sam specyfik znajduje zastosowanie w leczeniu wielu innych dolegliwości i schorzeń: nieżytów żołądka i jelit, lekkich biegunek, cukrzycy, niedokrwistości, schorzeń wątroby, wrzodów żołądka i dwunastnicy, żylaków odbytu.
Herbatka owa to jednocześnie środek przeciwkrwotoczny, który winno się stosować w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego, płuc, macicy i nosa. Zewnętrznie natomiast, w postaci płukanek i okładów na ropiejące zranienia, owrzodzenia, krosty, łupież, do irygacji pochwy w przypadku jej stanu zapalnego i upławów.
Sądzę, iż warto wspomnieć o zastosowaniu pokrzywy przez medycynę ludową, która upatruje w niej środek ogólnie wzmacniający, poprawiający przemianę materii i zwiększający ilość pokarmu u matek karmiących. Dalej – znajduje zastosowanie w leczeniu gruźlicy płuc, żółtaczki, czerwonki, zbyt obfitych krwawień menstruacyjnych i niektórych chorób skórnych.

Inne gatunki:

Urtica urens – Pokrzywa żagiewka to roślina roczna, osiągająca od 15 do 50 cm wysokości. Liście ma drobne, szorstkawe, parzące. Jedyne zastosowanie lecznicze, czy prawie lecznicze, ma takie, że w naparze z ziela zmieszanego w równych proporcjach z liśćmi szałwi lekarskiej można od czasu do czasu myć zbytnio pocące się stopy.
Co mówią stare księgi?
Józef Gerald-Wyżycki zna jeszcze inne zastosowanie dla pokrzywy żagiewki. A oto co pisze na jej temat:
W leczeniu używa się gałązek z liściem pokrzywy do parzenia członków zdrętwiałych lub sparaliżowanych, i przywrócenie w nich życia, co się urticatio zowie. (...)Dojrzałe nasienie pokrzywy żagiewki, gotowane w mleku służy na robaki u dzieci, gdy się je zażyje rano i wieczór. Mocna herbata z liści, używana kilkakroć na dzień po filiżance, dzielnem jest lekarstwem na suche, reumatyczne bóle członków. W świeżo wyciśnionym soku z pokrzywy zmaczane kawałki płótna i do nosa wkładane wstrzymują uporczywy z niego krwotok. Toż samo służyć może na świeże mniejsze rany. Boleść od przypadkowego sparzenia się pokrzywą pochodzące uśmierza się natarciem miejsca sparzonego oliwą.” (dz. cyt. t. II, s. 285).

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
U