poniedziałek, 1 października 2018

Vanilla – Wanilia

Vanilla – Wanilia

Vanilla planifolia – Wanilia płaskolistna jest pnączem dorastającym do kilkudziesięciu metrów długości, które przy pomocy korzeni czepnych, po pniach i konarach leśnych olbrzymów w górę, ku słońcu. Liście ma sztywne, płaskie, skórzaste, jasnozielonej barwy, kwiaty zaś zielonkawobiałe. Owocem jest torebka w kształcie strąka, która po odpowiednim spreparowaniu i wysuszeniu staje się wonną „laską” służącą do aromatyzowania potraw. Trudno wyobrazić sobie bardziej egzotyczną roślinę, której sama nazwa egzotyką trąci.
Występowanie: ojczyzną wanilii są wilgotne południowoamerykańskie lasy tropikalne.
Surowiec: owoc (torebka, „laska”)
Zawartość: glukowanilina, glikozydy, garbniki, śluz, żywice i olejek eteryczny.
Działanie i zastosowanie: Wanilia to roślina przyprawowa i lecznicza. Nalewka waniliowa pita (po 20 kropli na wodę lub cukier) 2 razy dziennie, stosowana jest w wyczerpaniu i rozstrojach nerwowych a pomocniczo również w niektórych chorobach psychicznych, w depresji. Jest bowiem środkiem pobudzającym, ale nie przejawiającym właściwości narkotycznych, i nie powoduje uzależnienia.
Pomocnicze (a więc łączone z innymi lekami) stosowanie nalewki wskazane jest również w chorobie reumatycznej. Dalej – wzmacnia ona mięsień sercowy, ma działanie przeciwgorączkowe i poprawia ogólną kondycję psychiczną. Można ją zażywać również w blednicy, stanach gorączkowych i zaburzeniach trawienia.

Inne gatunki:

Vanilla pompona – Wanilia wspaniała – działanie i zastosowanie takie samo jak wanilii płaskolistnej.


Vanilla tahitensis – Wanilia tahitańska – działanie i zastosowanie takie samo jak wanilii płaskolistnej.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V