poniedziałek, 1 października 2018

Valeriana – Kozłek

Valeriana – Kozłek

Valeriana officinalis – Kozłek lekarski popularnie zwany walerianą jest byliną i nie zalicza się do roślin rzadkich. Roślina wydaje masywną, wzniesioną i prostą łodygę, pustą w środku, a dorastającą od 40 cm do 2 m wysokości. Kwiaty kozłka są drobne i niepozorne, o barwach – białej, różowej lub lila. Zebrane są w baldachy u szczytów pędów. Liście rośliny zaś, ułożone na łodygach naprzeciwlegle, są dwojakie: dolne – ogonkowe i łodygowe siedzące, nieparzystopierzaste. Owoce typu orzeszka również są drobne i niepozorne. Organ trwały tworzy krótkie, nieduże kłącze, od którego odchodzą długie korzenie wiązkowe. Zapach kłącza jest bardzo charakterystyczny, niezbyt przyjemny dla człowieka, ale za to uwielbiany przez kocury.
Występowanie: występuje na terenie całego kraju. Poza Polską zasiedla całą umiarkowaną strefę Europy i Azji, inne gatunki spotkać można w Ameryce Północnej..
Surowiec: kłącze.
Zawartość: garbniki, żywice, gumy, cukry, gorycze, sole mineralne, kwasy organiczne (w tym: walerianowy, mrówkowy, stearynowy), glikozyd waleryd i waleropaty (waltrat, dwuhydrowaltrat, acewaltrat).
Działanie i zastosowanie: Najważniejszymi lekami przygotowywanymi na bazie kłączy kozłka lekarskiego są nalewka i intrakt. Nie będę opisywał sposobu ich produkcji, ponieważ najmniejszych problemów można je nabyć tak w aptekach, jak i sklepach zielarskich.
Specyfiki owe działają przede wszystkim uspokajająco – przynoszą ulgę w zaburzeniach pracy serca spowodowanych stanami nerwowymi, wreszcie mają także słabe właściwości rozkurczowe. Przy przedawkowaniu może nastąpić silny ból głowy, a często także mdłości.
Kozłek zalecany jest w wyczerpaniu psychicznym, bezsenności, stanach napięcia nerwowego, stanach lękowych, zaburzeniach rytmu serca i pomocniczo w nerwicach wegetatywnych, histerii, migrenie, niestrawności na tle nerwicowym i bolesnym miesiączkowaniu.
A oprócz tego używa się go także pomocniczo w stanach skurczów obwodowych naczyń krwionośnych, pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, jak również i moczowodów.
W domu najprościej przygotować napar z suchych, jak najdrobniej rozkruszonych kłączy kozłka. W tym celu bierze się 1 łyżeczkę do herbaty suszu, zalewa 1 szklanką wody i gotuje 10–15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu pije się ów specyfik po 1/2 szklanki 2–3 razy dziennie.
Co mówią stare księgi?
Korzeń tej rośliny bardzo jest używany w medycynie uczonej, nawet domowej, posiada on własności ból uśmierzające, wzmacniające nerwy i poty poruszające; dzielnem jest lekarstwem w konwulsyach i sparaliżowaniu członków, w osłabieniu nerwów i epilepsji. Zapach jej szczególnie kotom jest ulubiony. Korzenie kozłka rosnącego na miejscach suchych nierównie są mocniejsze i skuteczniejsze. Zbierają się wcześnie na wiosnę, jak tylko pierwsze listki się ukażą.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s. 9)
Kozłek działa uspokajająco i wzmacniająco na nerwy, uśmierza kurcze, wypędza robaki.
Wewnętrznie używa się wywaru z korzenia lub sproszkowanego korzenia, osłabieniu nerwów, padaczce, histerii, śledziennictwo, kurczach żołądka i osłabieniu serca, w gorączce. Zbyt wielkie dawki powodują nudności i wymioty.” (Stanisław Breyer, dz. cyt., s. 139)

Inne gatunki:

Valeriana acutiloba – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana arizonica – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana edulis – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana jatamansi – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana mexicana – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana nitida – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana occidentalis – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana palustris – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana rossica – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana salina – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana sitchensis – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Valeriana stolonifera – działanie i zastosowanie podobne kozłka lekarskiego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V