poniedziałek, 1 października 2018

Vaccinium – Borówka

Vaccinium – Borówka

Vaccinium vitis–idaea – Borówka brusznica jest niewielką krzewinką o rozgałęziających się pędach, na których wyrastają zimozielone jajowate listki. Kwitnie na różowo, drobne kwiatuszki skupione są w zwisłe grona. Owoce to czerwone jadalne, smaczne jagody.
Występowanie: pospolita roślina krajowa; także w Europie i Azji.
Surowiec: liście, owoce.
Zawartość: m in.: garbniki (do 8%), flawonoidy, glikozydy, kwasy organiczne (w tym kwas chinowy) i sole mineralne (najwięcej magnezu). W jagodach (owocach) natomiast: cukry, kwasy organiczne (benzoesowy, jabłkowy), prowitamina A, witamina C, garbniki, pektyny, antocyjany.
Działanie i zastosowanie: Odwar z liści borówki brusznicy (1,5 łyżki stołowej suszu na 1 szklankę wody, gotować pod przykryciem przez 2–3 minuty), pity po pół szklanki 2–3 razy dziennie to lek słabo moczopędny oraz przejawiający działanie bakteriobójcze w obrębie dróg moczowych.
Ponadto wykazuje on również pewne działanie regulujące procesy trawienne, wywiera korzystny wpływ na błony śluzowe żołądka i jelit, łagodząc ich stany zapalne.
Medycyna ludowa w jagodach widzi lek przeciw lekkim biegunkom, nieżytom żołądka i jelit oraz brakowi apetytu. Natomiast odwar z suszonych owoców zaleca się w przeziębieniu, grypie, anginie, zapaleniu płuc, oskrzeli, a pomocniczo w gruźlicy.
Ten sam odwar albo zamiast niego świeży sok, ma być pomocny w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza.
Świeże zmiażdżone jagody borówki brusznicy przykłada się – z dobrym skutkiem – na oparzenia. Taki okład przynosi natychmiastową ulgę w cierpieniu.
Co mówią stare księgi?
Niezastąpiony Gerald-Wyżycki podaje przepis na wyborny napój przygotowany z jagód borówki brusznicy A oto on:
W Syberii robią z brusznic napój smaczny i zdrowy sposobem następującym: weź 40 funtów żytniego miałko poszrutowanego słodu zalewa się 20 garncy wrzącej wody, po zmieszaniu rozciek słodowy nalewa się w duże garnki i stawia na kilka godzin do pieca, poczem wyjęty, gdy ostygnie dodaje się do niego 4 garnce rozgniecionych brusznic i stawia znowu do pieca lub do ognia, aż zawre; potem cedzi się mieszanina przez gęsty przetak, dla oddzielenia skórek; płyn przecedzony ciepło zlewa się do butelek i stawia w piwnicy, gdzie wkrótce zaczyna się burzyć. Po ukończonem rojeniu ściąga się płyn czysty do innego naczynia lub butelki. Napój ten ma smak bardzo przyjemny, kwaskowaty, w nalaniu musuje i trwa kilka lat bez zepsucia.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 210)
Koniecznie jeszcze trzeba dodać, że ćwierć szklanki takiego napoju, wypijane w okresie 6–8 tygodni przed snem, bardzo wzmacnia żołądek.

Inne gatunki:

Vaccinium corymbosum – można stosować w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, anemii, krwotoków z macicy, zbyt obfitego miesiączkowania, żylaków odbytu, dny, reumatyzmu, artretyzmu.

Vaccinium cyrombosum x Vacciniurn australe x Vaccinium lamarckii – Borówka wysoka, coraz popularniejsza w uprawie nie tylko w swych ojczystych stronach, w Ameryce Północnej, ale i w Polsce, została wyhodowana w drodze krzyżowań trzech amerykańskich dziko rosnących gatunków. Wszystkie one są blisko spokrewnione są z naszymi borówkami: czernicą (Vaccinium myrtillus) czy brusznicą (Vaccinium vitis idaea).
Krzewy borówki wysokiej; osiągają do 2,5 m wysokości. Liście mają owalne lub lancetowate, zaostrzone, dość duże, od 2,5 do 7 cm długości, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a na spodzie jaśniejsze i matowe. Kwiaty, skupione w gęste, groniaste kwiatostany, najbardziej swym wyglądem przypominają chyba głębokie i wąskie dzbanuszki. Są dość duże, bo osiągają długość do 2 cm. Barwę mają białą lub różową. Po zapyleniu zawiązują się z nich owoce typu jagody – dość duże, bo mogące osiągać nawet 1,5 cm średnicy, niebieskie i pokryte jasnym nalotem.
Owoce borówki wysokiej są bogate w substancje biologicznie aktywne. Zawierają m.in. witaminę B1, B2, PP, C, prowitaminę A i sole mineralne (żelazo, fosfor i wapń).
Krzewy są dostatecznie wytrzymałe na niskie temperatury i dzięki temu mogą być uprawiane na terenie całego kraju.
Działanie i zastosowanie owoców opisywanej rośliny jest zbliżone do działania i zastosowania borówki czernicy.

Vaccinium myrtillus – Borówka czernica – czarna jagoda to niewielka krzewinka. Jej mocno rozgałęzione , kanciaste i płożące się gałązki, porośnięte są maleńkimi jajowatymi listkami, które mają drobno piłkowane brzegi. Niepozorne kwiatuszki różowawe lub zielonkawe, z kształtu są kuliste i zwisające. Owoc to czarna, bardzo soczysta, o brudzącym soku, jagoda. Smak owoców jest słodkawokwaskowaty.
Występowanie: Borówka czernica to pospolita roślina występująca na całym obszarze Polski, rosnąca w lasach i na wrzosowiskach, na glebach kwaśnych i zasobnych w próchnicę.
Surowiec: liście i owoce.
Zawartość: Owoce bogate są w cukry, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, garbniki katechinowe, glikozydy, kwasy organiczne (m. in.: bursztynowy i cytrynowy) oraz pektyny.
Z liści natomiast wyodrębnić można m in.: garbniki katechinowe, flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne (w tymoleanolowy i ursolowy), cukry i sole mineralne (głównie mangan).
Działanie i zastosowanie: Prócz tego, że owoce dostarczają wspaniałego soku, można je traktować zarówno jako deserowe bądź robić z nich przetwory, posiadające znaczenie lecznicze.
Owoce borówki czernicy stosowane w postaci suszu, soków i kompotów są wprost niezastąpionym sokiem przeciwbiegunkowym. Ponadto posiadają one również działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, słabe przeciwkrwotoczne i przeciwmiażdżycowe.
Stosuje się je z dużym powodzeniem w leczeniu biegunek, ale również i innych dolegliwości występujących w obrębie przewodu pokarmowego, takich jak np.: niezbyt poważne krwawienia z błon śluzowych, nieżyty żołądka i jelit, czy też jako środek przeciwko owsikom.
Wreszcie są one pomocne w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, anemii, krwotoków z macicy, zbyt obfitego miesiączkowania, żylaków odbytu, dny, reumatyzmu, artretyzmu.
Liście borówki mają podobne zastosowanie, z tym iż wykazują one dodatkowo działanie moczopędne i obniżają poziom cukru we krwi.
Do kuracji używa się odwarów bądź z owoców (1–2) łyżki stołowe na szklankę wody, gotować od zawrzenia około 5 minut w razie potrzeby 2–3 razy dziennie po 1 szklance), bądź liści (1 łyżeczka do herbaty na szklankę wody, gotować pod przykryciem 5–7 minut, pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki).
Co mówią stare księgi?
Dr Stanisław Breyer tak oto na początku XX stulecia pisał na temat wykorzystywania właściwości borówki czernicy.
W celach lekarskich używano jagód, od najdawniejszych czasów, w biegunkach; w tym celu służyła herbata, przyrządzona z garści suszonych jagód, sok lub wino. Osoby skłonne do biegunki zaopatrują się w niewielką ilość suszonych jagód i żując je zapobiegają rozwolnieniu, zwłaszcza w podróży.
Pędzlowanie zgęszczonym sokiem z jagód, lub płukanie herbatą z jagód leczy choroby jamy ustnej i gardła, zwłaszcza białe grzybki, zwane bedłkami u dzieci (pleśniawki – A.J.S.). Wywar z liści może zastąpić herbatę chińską , zaleca się ją także w chorobie cukrowej (cukrzycy – A.J.S.).” (Stanisław Breyer, dz. cyt., s. 87–88)

Vaccinium ovatum – można stosować w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, anemii, krwotoków z macicy, zbyt obfitego miesiączkowania, żylaków odbytu, dny, reumatyzmu, artretyzmu.

Vaccinium parvifolium – można stosować w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, anemii, krwotoków z macicy, zbyt obfitego miesiączkowania, żylaków odbytu, dny, reumatyzmu, artretyzmu.

Vaccinium scoparium – można stosować w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, anemii, krwotoków z macicy, zbyt obfitego miesiączkowania, żylaków odbytu, dny, reumatyzmu, artretyzmu.

Vaccinium tenellum – można stosować w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, anemii, krwotoków z macicy, zbyt obfitego miesiączkowania, żylaków odbytu, dny, reumatyzmu, artretyzmu.

Vaccinium uliginosum – Borówka bagienna, zwana też łochynią, albo „pijanicą” to krzew osiągający wysokość od 30 do 130 cm. Kora gałązek jest szarobrunatna. One same zaś okrywają jajowate liście o barwie: z wierzchu ciemnozielone, od spodu natomiast sinozielone. Na zimę opadają. Kwiaty z wyglądu są podobne do kwiatów innych borówek, barwę mają od białej do bladoczerwonawej. Po przekwitnięciu zawiązują się czarne pokryte sinawym nalotem, jajowate owoce typu jagody. Ich miąższ jest zielonkawy.
Występowanie: Jest to nasza rodzima roślina, która rośnie na torfowiskach (wysokich) i w bagnistych lasach.
Surowiec: owoce.
Zawartość: cukry, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, garbniki , glikozydy, kwasy organiczne, pektyny.
Działanie i zastosowanie: Jagody omawianej rośliny są jadalne zarówno na surowo, jak też po przerobieniu na kompoty, syropy, czy konfitury. Mają zastosowanie w dietach odchudzających. Łochynia nie posiada jednak typowych wartości leczniczych, lecz przede wszystkim dietetyczne.
Co mówią stare księgi?
Na garniec borówek wybranych czysto, bez wypłukania, wziąć pięć funtów cukru, kwartę i pół wody (...) zrobić syrop zwykłej gęstości, wrzucić na gotujący borówki, włożyć cynamonu lub gwoździków (dla zapachu, nie dużo – przyp.: A.J.S.) w całości, smażyć 5 minut na mocnym ogniu, a następnie 15 na wolnym borówki gotować; idzie o to, aby smażyć krótko, wtedy części galaretowate zostaną jak galareta borówki będą jasnego koloru i pozbawione wszelkiej cierpkości.” (Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Jedyne praktyczne przepisy konfitur, różnych marynat, wędlin, wódek, likierów, win owocowych, miodów oraz ciast, Warszawa 1885 (reprint: Warszawa 1985), s. 56

Można także jagody po prostu włożyć do słoika i zasypać cukrem (do smaku), po pewnym czasie puszczą sok. Ten ostatni można zlać, a same owoce dodać do placka, albo bez zlewania sok i owoce dodać np. do makaronu. Jest to dobra i nie kłopotliwa w przyrządzaniu potrawa, chociaż ustępuje w smaku takiej samej, ale sporządzonej z jagód borówki czernicy.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V