poniedziałek, 1 października 2018

Veronica – Przetacznik

Veronica – Przetacznik

Veronica beccabunga – Przetacznik bobowniczek to bylina. Łodygi ma nagie, podnoszące się, okryte podłużniejajowatymi liśćmi, z kątów których wyrastają luźne kwiatostany, złożone z drobnych, niepozornych, ciemnoniebieskich kwiatków, które po zapyleniu i zapłodnieniu wiążą się w owoce typu torebki z nasionami w środku.
Występowanie: pospolita roślina krajowa, którą napotkać można na podmokłych glebach, wilgotnych łąkach i nad brzegami wód.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. glikozyd aukubina, garbniki, gorycze, nieco olejku eterycznego i kwasy organiczne.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 1/3 szklanki) to dość skuteczny środek przeciwkaszlowy zalecany w zaziębieniu, zapaleniu górnych dróg oddechowych i astmie.
Ponadto jego picie bardzo korzystnie wpływa na proces trawienia, poprawia przemianę materii i ułatwia przyswajanie składników pokarmowych przez organizm.

Inne gatunki:

Veronica americana – Przetacznik amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do przetacznika bobowniczka.

Veronica chamaedrys – działanie i zastosowanie zbliżone do przetacznika bobowniczka.

Veronica officinalis – Przetacznik leśny to bylina. Łodygi ma owłosione, pokładające się i w górnej części rozgałęziające się, okryte liśćmi z kształtu eliptycznymi bądź odwrotniejajowatymi, z kątów których wyrastają groniaste kwiatostany złożone z niepozornych, drobnych, niebieskawolila, kwiatków, które po zapyleniu i zapłodnieniu wiążą się w trójkątne torebki z licznymi nasionami w środku.
Występowanie: pospolita roślina krajowa, którą napotkać można w lasach i na porębach leśnych.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. kwasy organiczne, nieco olejku eterycznego, gorycze, garbniki i glikozyd aukubina.

Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to specyfik zalecany przez medycynę ludową do leczenia gruźlicy płuc. Poza tym również stosować go można w leczeniu zapalenia oskrzeli, reumatyzmu, oraz do łagodzenia objawów niezbyt ciężkich zatruć pokarmowych.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V