piątek, 7 września 2018

Apium – Seler

Apium – Seler


Apium graveolens – Seler zwyczajny to bliski krewniak pietruszki, podobnie jak ona będący rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wegetacji tworzy wyłącznie korzeń i liście,. A dopiero w drugim spomiędzy nich wyrasta okazały pęd kwiatostanowy zakończony baldachem licznych, niepozornych białych kwiatków. Owocem jest rozłupnia, składająca się z dwóch rozłupek. Seler to stare warzywo, które w wyniku długotrwałej uprawy i celowej hodowli tworzy dzisiaj trzy odmiany bardzo cenione w kuchni. Znamy selery korzeniowe, liściowe i ogonkowe.
Występowanie: Ojczyzną tej rośliny są znaczne obszary Starego Świata, dziką bowiem można spotkać po dziś dzień na trzech kontynentach: w Afryce, Azji i Europie.
Surowiec: korzenie i liście.
Zawartość: witamina C, prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina PP, sporo białka, związki żelaza, fosforu, wapnia, potasu, sodu, magnezu, a także glikozydy i olejki eteryczne
Działanie i zastosowanie: Seler to nie tylko warzywo i przyprawa kulinarna, ale również cenny lek. Systematycznie spożywany dobroczynnie oddziałuje na nerki, moczowody i pęcherz moczowy. Wzmaga popęd płciowy, wzmacnia układ nerwowy, ułatwia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Wywar z korzenia i ziela (lub jeszcze lepiej surowy korzeń i ziele) stosuje się w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, oraz reumatyzmu.

Inne gatunki:

Apium graveolens var. dulce – Seler naciowy (dzielący się na pododmiany: liściową i ogonkową) jest chyba mniej znany. Jak nie trudno się domyślić u selerów liściowych zużytkowuje się całe liście, natomiast u ogonkowych wyłącznie ogonki, które przyrządza się po ugotowaniu, lub uduszeniu. Działanie i zastosowanie lecznicze identyczne jak selera zwyczajnego.

Apium graveolesn var. rapaceum – Seler korzeniowy to odmiana, gdzie wykorzystuje się przede wszystkim korzenie. Działanie i zastosowanie lecznicze identyczne jak selera zwyczajnego.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A