piątek, 7 września 2018

Arnica – Arnika

Arnica – Arnika


Arnica montana – Arnika górska to bylina, której organem trwałym jest kłącze. Część nadziemną zaś stanowi sztywna, wzniesiona, rozgałęziająca się łodyga, zwieńczona dość dekoracyjnymi żółtymi kwiatami. Liście ma dwojakie: eliptycznojajowate i lancetowate, łodygowe, zebrane w rozetkę, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. Owocem tej rośliny jest niełupka z puchem, co umożliwia jej rozsiewanie jej przez wiatr.
Występowanie: Ojczyzną arniki jest umiarkowana strefa klimatyczna półkuli północnej, gdzie jej naturalnymi siedliskami są góry.
Surowiec: kwiaty i kłącza.
Zawartość: flawonoidy, olejek eteryczny, trójterpeny, kwasy organiczne, fitosterole, karotenoidy. W kłączach dodatkowo występują garbniki i żywice.
Działanie i zastosowanie: Odwary z kwiatów arniki (1 łyżeczkę do herbaty suszu, zalać 2 szklankami wrzątku, gotować pod przykryciem 3–5 minut, przecedzić, dodać 1 łyżeczkę 5% octu) stosuje się jako okłady na stłuczenia, obrzęki, siniaki, otarcia naskórka, oparzenia I i II stopnia, czyraki i owrzodzenia żylakowe.
Doustnie przyjmuje się 1–2 razy dziennie po 5–10 kropli nalewki w przypadku choroby wieńcowej, osłabienia mięśnia sercowego, hemoroidów i krwawień poporodowych

Inne gatunki:

Arnica angustifolium – działanie i zastosowanie podobne do arniki górskiej.

Arnica cordifolia – działanie i zastosowanie podobne do arniki górskiej.

Arnica latifolia – działanie i zastosowanie podobne do arniki górskiej.

Arnica mollis – działanie i zastosowanie podobne do arniki górskiej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A