piątek, 7 września 2018

Aronia – Aronia

Aronia – Aronia


Aronia melanocarpa – Aronia czarnoowocowa, zwana niekiedy czarną jarzębiną, to krzew dorastający do 2,5 metra wysokości. Gałązki aronii są cienkie, proste, wzniesione. Porastające je liście nie są zbyt duże, owalne, szerokie, o zaostrzonych końcach. Białe niedekoracyjne kwiaty są zebrane w niewielkie kwiatostany. Owoce zaś są kuliste, jagodokształtne, mało soczyste, wręcz suchawe. W fazie pełnej dojrzałości przybierają czarną barwę z szarawym (szarawoniebieskawym) nalotem. Krzewy aronii przepięknie prezentują się na jesieni, kiedy ich liście przybierają wspaniałą czerwoną barwę.
Występowanie: kontynent północnoamerykański, a dokładniej – Stany Zjednoczone i Kanada; w uprawie także i w innych częściach świata, w tym i w Polsce. Naturalnymi siedliskami tej rośliny są najlichsze gleby, od jałowych, kamienistych zboczy górskich poczynając, a na torfowiskach i piaskach kończąc.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m. in..: sporo (do 10%) cukrów (glukoza, fruktoza i sacharoza), garbniki (do 0,5%), flawonoidy, antocyjany, kwasy organiczne, witaminy – C, P, B2, E, nieco prowitaminy A i liczne sole mineralne (molibden, mangan, bor, jod, miedź, żelazo i magnez).
Działanie i zastosowanie: Aronia przez Indian została doceniona na długo przed podbojem Nowego Świata przez Europejczyków. „Czerwonoskórzy” wykorzystywali jej owoce do jedzenia (po wysuszeniu i zmieleniu ich na mąkę), jak również i do celów leczniczych, używając soku do robienia okładów na uszkodzenia skóry.
Najpoważniejsze działanie lecznicze przejawia sok wyciśnięty ze świeżych w pełni dojrzałych owoców. Stosuje się go przede wszystkim do leczenia nadciśnienia tętniczego. W warunkach domowych powinno się go pić codziennie, po pół szklanki przez okres dwu tygodni. Po upływie tego czasu winno się obniżyć ciśnienie, a chory odczuć poprawę samopoczucia.
Ze względu na działanie przeciwkrwotoczne sok, bądź całe owoce, mogą być stosowane pomocniczo przy krwawieniach rozmaitego pochodzenia.
Prócz tego jeszcze zaleca się je w leczeniu arteriosklerozy, bezkwaśności i bezsoczności żołądkowej.
Ponieważ owoce aronii są bogate w witaminę P, ich spożywanie korzystnie wpływa na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych.
Ale przecież aronia to nie tylko roślina lecznicza. Jej owoce mogą być również wykorzystywane w celach kulinarnych. Nadają się do przerobu na soki, dżemy, konfitury, cykatę. Można z nich przygotowywać kompoty na zimę, bądź produkować z nich dość smaczne, o wyjątkowo pięknej barwie wino.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A