poniedziałek, 10 września 2018

Bellis – Stokrotka

Bellis – Stokrotka

Bellis perennis – Stokrotka pospolita to niepozorna bylina. Liście stokrotki, zebrane w różyczkę, są z kształtu łopatkowate. Z pomiędzy nich wyrastają nagie, sztywne, wzniesione łodyżki zwieńczone białymi, bądź białoróżowymi kwiatkami, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu niełupki.
Występowanie: pospolita roślina krajowa.
Surowiec: kwiaty.
Zawartość: m.in. saponiny, gorycze, garbniki, śluz, olejek eteryczny, kwasy organiczne (w tym: jabłkowy i winowy).
Działanie i zastosowanie: Postacią leku jest napar z listków (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem 15–20 minut, następnie zaś przecedzamy i w razie potrzeby pijemy 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki). Herbatka owa korzystnie oddziałuje na pracę wątroby, poprawia przemianę materii, wzmacnia drobne naczynia krwionośne, działa moczopędnie i ogólnie wzmacniająco. Dalej – leczy nieżyt żołądka i jelit, zalecany bywa jako środek pomocniczy w kuracji zapalenia stawów. Może być też stosowana w kaszlu i katarze.
Zewnętrznie leku owego używa się do płukania pochwy w przypadku upławów, oczu ropiejących przy zapaleniu spojówek, okładów na oczy w zapaleniu brzegów powiek, a także do nasiadówek w leczeniu żylaków odbytu.
Medycyna ludowa napar z kwiatów stokrotki uważa za specyfik pomocny w leczeniu kamicy moczowej i nerkowej, obniżający ciśnienie krwi, przywracający regularność miesiączkowania, wykrztuśny i „czyszczący krew”.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
B