poniedziałek, 10 września 2018

Betula – Brzoza

Betula – Brzoza


Betula pendula, vel Betula verrucosa – Brzoza brodawkowata to drzewo dorastające do 20 metrów wysokości. Ma liście niezbyt duże, romboidalno jajowate, błyszczące, ułożone na gałązkach naprzemianlegle. Kwiaty zaś maleńkie zebrane w walcowate kwiatostany. Owocem jest oskrzydlony orzeszek.
Występowanie: umiarkowana strefa klimatyczna Europy i Azji; pokrewne gatunki występują także i na innych terenach nawet bardzo daleko na północy, w tundrze.
Surowiec: liście i sok wyciekający wczesną wiosną ze zranionych konarów i pni.
Zawartość: W liściach występują m. in.: saponiny, nieco garbników, flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne, żywice i sole mineralne. W soku – bardzo dużo cukru, sole mineralne
Dzianie i zastosowanie: Nasza bohaterka jest rośliną, której właściwości lecznicze były znane i wykorzystywane od wieków. Napar z liści (1 łyżeczkę do herbaty suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić, pić w razie potrzeby 2–3 razy dziennie po 3/4 szklanki) jest specyfikiem moczopędnym, równocześnie odkażającym drogi moczowe. Zaleca się go w kuracjach różnych dolegliwości ze strony nerek i pęcherza moczowego, a pomocniczo w kamicy nerkowej.
Ponieważ działa on także napotnie, może być przyjmowany w zaziębieniu, grypie i anginie, reumatyzmie, artretyzmie, arteriosklerozie, kamicy nerkowej i zapaleniu pęcherza moczowego.
Odwar z 3–4 garści suszonych liści oraz 3–4 litrów wody (gotować pod przykryciem 3–5 minut) dodany do kąpieli ma działanie przynoszące ulgę w bólach gośćcowych, a oprócz tego oczyszcza skórę, działa ogólnie wzmacniająco i odświeżająco.
Medycyna ludowa dla brzozy znajdowała o wiele bogatsze zastosowanie:
Napar z liści przyjmowany wewnętrznie zalecany był w leczeniu reumatyzmu.
Odwar z tychże liści natomiast (garść suszu na 1 litr wody, gotować pod przykryciem 3–5 minut) stosowany był do przemywania skóry pokrytej wypryskami, krostami i liszajami.
W przypadku tych samych chorób skórnych używano także maści przygotowanej z jednej części młodych listków utartych na jednolitą masę z dwiema częściami świeżego smalcu wieprzowego.
Koniecznie wspomnieć jeszcze należy, iż nalewka z rozwijających się pączków (1 część wagowa pączków na 3 części 40° wódki czystej; macerować w szczelnie zamkniętym naczyniu przez dwa tygodnie) to dość skuteczny środek mający zastosowanie w leczeniu żołądkowych oraz stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
Co się zaś tyczy oskoły (soku brzozowego) to działa ona ogólnie wzmacniająco, oczyszcza organizm z rozmaitych toksyn, poprawia przemianę materii i przeciwdziała w powstawaniu kamieni w pęcherzu moczowym.
Co mówią stare księgi?
Nadzwyczaj interesujące wiadomości na temat pozyskiwania i wykorzystywania owego soku podaje Józef Gerald-Wyżycki:
Wiosną przed rozwinięciem pączków ciągnie brzoza tyle soków z ziemi, iż ten niekiedy z końców gałązek kroplami spływa. Sok ten czyli oskoła zbiera się za pomocą małej drewnianej rynienki, która się poniżej wywierconego od strony południowej ukośnie do góry otworu przytwierdza; otwór ten robi się na 1–2 cali w głąb pnia (głębszy otwór mniej daje oskoły i szkodliwy jest drzewu), a pod rynienkę stawia naczynie, do którego oskoła spływa tak obficie, iż z drzewa wielkiego zbiera się jej na dobę 5–10 garncy. Im wyżej wywierca się otwory, tym lepszy będzie sok, a w mniejszej coraz ilości; najlepszy spływa z gałęzi grubych na 2–3 cale. Płynienie oskoły trwać może 10–14 dni, ale po tak znacznej utracie pożywnego soku częstokroć obumiera drzewo. Bez widzialnego uszkodzenia drzewu można puszczać z niego oskołę przez dwie doby, po czem dziura szczelnie zatyka się drewnianym czopkiem i zamazuje maścią z gliny i świeżego krowieńca. Sok brzozowy jest przezroczysty i słodkawy. Za pomocą warzenia (czyli gotowania – A.J.S.) można go doprowadzić do gęstości syropu cukrowego, a nawet pewien rodzaj cukru otrzymać. Wieśniacy z oskoły brzozowej za pomocą rojenia (fermentacji – A.J.S.) robią sobie nader przyjemny słodko – kwaskowaty, chłodzący długo napój Nalana na gniazdo octu wkrótce w tęgi zamieni się ocet. Można też z niej robić trunek do wina szampańskiego podobny, sposobem następującym. Weź 10 garncy świeżej oskoły, cukru funtów 8, warz to w kotle pobielanym, aż czwarta część wywrze, zdejmując pilnie szumowiny, przecedź przez gęste sukno i zlej do beczułki (może być balon szklany – A.J.S.); gdy ostygnie do stopnia miernego ciepła, wlej 3 łyżki świeżych ogrzanych białych drożdży, po czem nastąpi fermentacja, czyli rojenie; w ciągu rojenia dodaj 2 garnce starego francuskiego albo reńskiego wina i na 4 cienkie płatki pokrajane cytryny, odrzuciwszy z nich nasiona. Po ukończonem rojeniu, nieco niepełna beczułka mocno się szpuntuje, i stawia w piwnicy, gdzie 4 tygodnie w zupełnej spokojności zostawać powinna; po upłynięciu tego czasu ściąga się trunek ostrożnie, aby go nie zamącić, i zlewa do butelek niepełno trochę; butelki korkują się, oblewają żywicą (można oczywiście lakiem, czy nawet stearyną – A.J.S.), i chowają w chłodnej piwnicy do użycia.
W medycynie sok brzozowy mianowicie toczony z gałęzi ma moc rozpuszczającą i czyszczącą krew; urynę mocno pędzi, ostrość humorów łagodzi, leczy uparte świerzby i wyrzuty skórne, nawet wstąpione wewnątrz skutecznie na powierzchnię ciała wyprowadza. Nie mniej dzielny jest w affektacyach szkorbutycznych, pomocny na kamień, uśmierza srogie boleści tej choroby, i dalsze formowanie się kamienia dzielnie wstrzymuje. Za lekarstwo powinien używać się świeży, na czczo, po szklance co 45 minut, aż do czterech szklanek na dobę; przy tem chory ma używać ciągłego ruchu. Jeśli by zbyt odymał żołądek, można go przed użyciem przegotować. Chcąc go do zachować od zepsucia i w świeżości długi czas, zlewa się świeży do butelek, a do każdej z nich na wierzch trochę oliwy; tak zakorkowane chować należy w chłodnej piwnicy albo lodowni.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 20–22)

Inne gatunki:

Betula alleghaniensis – Brzoza żółta – gatunek północnoamerykański, działanie i zastosowanie takie samo jak brzozy brodawkowatej

Betula lenta – Brzoza cukrowa to okazałe drzewo, dorastające do wysokości 20–25 metrów. Korona omawianej rośliny ma kształt piramidalny (u młodych egzemplarzy), stare brzozy cukrowe mają korony okrągławe. Bardzo ciekawa jest barwa kory – czerwonobrązowa, dość ciemna. Liście ma z kształtu podłużnie jajowate, niezwykle podobne do liści grabu, stąd niekiedy nazywa się to drzewo brzozą grabolistną. Kwiaty ma maleńkie, zebrane w walcowate kwiatostany. Owocem jest orzeszek.
Występowanie: wschodnia część kontynentu północnoamerykańskiego.
Surowiec: sok wyciekający na wiosnę z naciętych gałęzi, oraz młoda kora
Zawartość: w soku – bardzo dużo cukru, sole mineralne; w korze – m.in.: garbniki, saponiny, kwasy organiczne i żywice.
Działanie i zastosowanie: Żucie kory zaleca się w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, przy paradentozie i próchnicy zębów.
Jeśli natomiast chodzi o działanie lecznicze soku, to działa on ogólnie wzmacniająco, poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z najrozmaitszych toksyn.
Z brzozy cukrowej pozyskuje się największe ilości najlepszego olejku brzozowego stosowanego w kosmetyce, bardzo korzystnie wpływającego na skórę.

Betula nigra – Brzoza czarna – gatunek północnoamerykański, działanie i zastosowanie takie samo jak brzozy brodawkowatej

Betula papyrifera – Brzoza papierowa to wysokie – dorastające do 30 metrów – drzewo. Koronę ma cylindryczną, liście jajowate, kwiaty i owoce podobne do kwiatów i liści wyżej opisach gatunków. Korę białą.
Występowanie: środkowowschodnie stany USA.
Surowiec: liście.
Zawartość: saponiny, garbniki, flawonoidy, żywice...
Działanie i zastosowanie: Właściwości lecznicze posiadają wyłącznie liście stosowane zewnętrznie, Odwar z 3–4 garści suszonych liści oraz 4–4 litrów wody (gotować pod przykryciem przez 5 minut) stosuje się do przemywania skóry pokrytej zropiałymi krostami, wypryskami i liszajami.
Natomiast odwar z kilku garści suszonych liści na taką samą ilość wody (gotować pod przykryciem około 3 minut od zawrzenia) dodany do kąpieli przynosi ulgę w bólach gośćcowych, działa ogólnie wzmacniająco i odświeżająco.

Betula pubescens – Brzoza omszona to albo silny i wysoki krzew, albo drzewo osiągające do 20 metrów wysokości. Młode gałązki ma omszone (stąd nazwa gatunkowa), a liście odwrotnie jajowate. Maleńkie kwiaty ma zebrane w walcowate zwisające kwiatostany, wiążą się one później po zapyleniu i zapłodnieniu w owoce typu orzeszka.
Występowanie: Spotkać ją można na terenie prawie całe Polski, z wyjątkiem terenów górzystych, poza tym rośnie w północnych stronach Rosji, w Finlandii, Szwecji, Norwegii, a nawet na Grenlandii.
Działanie i zastosowanie: Właściwości lecznicze ma identyczne jak brzoza brodawkowata.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
B