poniedziałek, 10 września 2018

Briza – Drżączka

Briza – Drżączka


Briza media – Drżączka średnia to bylina, której organem trwałym jest krótkie, grube, pełzające kłącze. Drżączka może osiągać wysokość 30–50 cm. Roślina wytwarza źdźbła proste i gładkie, liście zaś płaskie i równowąskie. Rośnie w kępkach. U szczytów łodyg wyrastają drobne, zielone o fioletowym odcieniu, płaskie kłoski skupione w luźne, rozpierzchłe wiechy. Owocem jest ziarniak.
Występowanie: Roślina krajowa, którą można spotkać na słonecznych stokach wzgórz, łąkach i polanach leśnych.
Surowiec: ziele.
Zawartość: skład chemiczny nieustalony.
Działanie i zastosowanie: Medycyna ludowa napar z ziela (1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić, pić w razie potrzeby 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) zaleca jako niezły środek łagodzący bóle pęcherza, przy jego zapaleniu. Tym samym naparem można przemywać oczy w zapaleniu spojówek.
Spożywanie świeżego ziela drżączki średniej, ma rzekomo potęgować popęd seksualny, a więc roślina owa należy do grupy afrodyzjaków.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
B