środa, 12 września 2018

Castanea – Kasztan

Castanea – Kasztan

Castanea sativa – Kasztan jadalny jest okazałym drzewem dorastającym do 20–40 metrów wysokości. Jest to oczywiście zupełnie inne drzewo niż to, które popularnie nazywa się kasztanem, a rośnie na terenie całej Polski w parkach, na skwerach, wzdłuż dróg. Ten „kasztan” to poprawnie kasztanowiec, który z prawdziwym kasztanem jadalnym, czy kasztanem amerykańskim (także jadalnym) nie jest nawet spokrewniony.
Kasztan jadalny ma szeroką koronę, którą zacienia spory obszar wokół pnia. Jego liście są o kształcie lancetowatym, brzegach ząbkowanych i osiągają długość 15–20 cm.
Kasztan jest rośliną jednopienną, lecz rozdzielnopłciową, co oznacza iż na tym samym drzewie występują dwa rodzaje kwiatów: męskie – kłosowate, osiągające długość do 30 cm i obficie wydzielające pyłek, oraz żeńskie – występujące w grupach po 2–3. Owoce botanicznie rzecz biorąc są orzechami, osiągającymi do 3 cm średnicy, zebranymi po 2–3 w kolczastej, pękającej okrywie.
Występowanie: Ojczyzną kasztana jadalnego jest Azja Mniejsza i Kaukaz, skąd za pośrednictwem Fenicjan, Greków i Rzymian rozprzestrzenił się po całej nieomal południowo–zachodniej Europie w tych rejonach, których klimat i gleba mu służą. We Francji, Hiszpanii czy Italii prócz plantacji towarowych szlachetnych odmian, spotkać można także rozległe lasy kasztanowe, w których rosną drzewa dzikie, dające również owoce jadalne, tyle że ustępujące w smaku, które pozyskujemy z odmian szlachetnych.
Surowiec: owoce (kasztany), kora, liście.
Zawartość: m.in.: skrobia (do 62%), cukry (do 17%), białko (do 6%), nieco tłuszczów, kwasy organiczne, witamina B1, witaminy C, K, trójterpen escyna, flawonoidy, glikozydy kumarynowe – wreszcie dość dużo żelaza; w korze znajdują się kumaryny, natomiast w liściach prowitamina A i flawonoidy.
Działanie i zastosowanie: Co do znaczenia leczniczego, to mają go różne części omawianej rośliny. Spożywanie pieczonych owoców medycyna ludowa zachodniego Kaukazu zaleca w wyczerpaniu nerwowym i fizycznym, kaszlu napadowym, spastycznym, nadmiarze flegmy. Ludowa medycyna korę, kwiaty i owoce kasztana jadalnego wykorzystuje do leczenia hemoroidów. Z kory i kwiatów (męskich) produkuje się odwary dla nasiadówek, zaś pieczone owoce spożywa się. Napar z liści kasztana stosuje się w leczeniu reumatyzmu, biegunki, a zewnętrznie do płukania gardła i jamy ustnej w ich stanach zapalnych. W gorącym (tak jak tylko można wytrzymać) odwarze z kory moczy się obolałe części ciała, u osób chorujących na reumatyzm.

Inne gatunki:

Castanea americana – Kasztan amerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak kasztana jadalnego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C