środa, 12 września 2018

Catharanthus – Katarantus

Catharanthus – Katarantus

Catharanthus roseus, syn.: Vinca roseaKatarantus, który dawniej nosił nazwę: barwinek różowy prawie niczym nie różni się barwinku pospolitego. Tyle, że kwiaty mają barwę różową, do różowolila. W związku z powyższym nie widzę sensu dokładnego opisywania tej rośliny, co najwyżej wspomnę, iż można go uprawiać mieszkaniach, na okiennych parapetach.
Występowanie: jest to roślina wywodząca się z rejonów Azji charakteryzujących się ciepłym klimatem.
Surowiec: ziele.
Zawartość: flawonoidy, trójterpeny, garbniki, pektyny i alkaloidy zbliżone budową chemiczną do alkaloidów zawartych w rauwolfii (zobacz).
Działanie i zastosowanie: jest to niezły środek przeciwreumatyczny. Kąpiel w zielu (3–4 garści na takąż ilość litrów wody, dolać do wanny) przynosi ulgę.
Herbatka z ziela zalecana jest w przypadku nerwic wegetatywnych, chronicznego zmęczenia, skłonności do żylaków i jako środek przeciwkrwotoczny, przeciwzapalny, napotny, i doskonale skutkujący w zaburzeniach krążenia mózgowego.
Przede wszystkim jednak stosuje się go w leczeniu białaczki, nieaktywności szpiku kostnego i rozmaitych postaci nowotworów.
Ponieważ katarantus (barwinek różowy) jest lekko trujący wolno się nim leczyć wyłącznie za zgodą i pod kontrolą lekarza.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C