środa, 12 września 2018

Centaurea – Chaber

Centaurea – Chaber

Centaurea cyanus – Chaber bławatek jest roślina roczną. tworzy sztywne, cienkie, wzniesione i słabo się rozgałęziające się łodygi, których wierzchołki wieńczą piękne błękitne kwiaty, wiążące się po przekwitnięciu w owoce typu niełupki. Roślina owa liście ma niepozorne, małe, równowąskolancetowate.
Występowanie: ojczyzną są pobrzeża śródziemnomorskie, u nas zadomowił się jako pospolity chwast.
Surowiec: płatki kwiatowe.
Zawartość: glikozydy antocyjanowe (pelargonina, cyjanina), gorycz centauryna, flawonoidy, śluzy i sole mineralne (najwięcej manganu).
Działanie i zastosowanie: Herbatka z płatków kwiatowych jest specyfikiem, który pobudza przemianę materii, działa słabo żółciopędnie, wzmaga przebieg procesów trawiennych, wreszcie jest dość skutecznym środkiem moczopędnym. Herbatka owa ma również zastosowanie jako lek zewnętrzny, służący do okładów, przymoczek, przemywań, działający przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwuczuleniowo.
Napar przygotowuje się następująco: 1 łyżkę stołową suszonych płatków kwiatowych zalewa się 1 szklanką wrzącej wody, a następnie parzy pod przykryciem 15–20 minut. Po przecedzeniu zas pije w razie potrzeby po ½ szklanki 2–3 razy dziennie.
Picie naparu zalecane jest w niezbyt ciężkich schorzeniach nerek, w przypadku występowania obrzęków spowodowanych niewydolnością krążenia i pomocniczo w kamicy moczowej.
Okłady i przemywania owym naparem łagodzą dolegliwości związane ze stanami zapalnymi brzegów powiek i spojówek. Można tez nimi przemywać drobne zranienia, krosty i wypryski.
Dawniej używano maceratu z kwiatów bławatka do przemywania oczy w niezbyt groźnych stanach zapalnych, natomiast zapalenie na tle gruźliczym leczono innym specyfikiem. Otóż, moczono kwiaty w spirytusie, kilka kropli owej nalewki dodawano do kilku łyżek chłodnej, przegotowanej wody i robiono z tego okłady.
Ponadto medycyna ludowa zalecała bławatek jako skuteczny środek w leczeniu żołtaczki oraz zapalenia nerek i pęcherza.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C