środa, 12 września 2018

Centaurium – Centuria

Centaurium – Centuria

Centaurium erythrea, syn.: Erythrea centaurium, Centaurium umbellatum, Centaurium minus – Centuria pospolita, tysiącznik to dwuletnia roślina. Tworzy wzniesioną prostą łodygę dorastającą do 50 cm wysokości z rzadka słabo rozgałęziającą się u wierzchołka. Liście ma dwojakie. Dolne, tworzące różyczkę, są jajowate, górne, łodygowe zaś siedzące o kształcie podługowatojajowatym. Różowe kwiaty skupione w szczytowe gęste podbaldachy po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki.
Występowanie: Centuria nie należy do roślin rzadkich i jest w kraju dość często spotykana. Rośnie na łąkach, widnych polanach i nasłonecznionych stokach wzgórz.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m. in.: substancje gorzkie (gencjopykryna, erytauryna), śladowe ilości olejku eterycznego, flawonoidy, trójterpeny, związki żywicowe i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Ze względu na dużą zawartość goryczy, ziele centurii znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia. Ponadto zalecane jest w niedokwaśności. Pomocniczo w żółtaczce, ale także w nadciśnieniu tętniczym, anemii i jako środek łagodzący dolegliwości związane z okresem przekwitania u kobiet. W końcu herbatka z ziela bywa również stosowana do zwalczania robaków – pasożytów przewodu pokarmowego u człowieka.
Lekarstwo przygotowuje się w następujący sposób: 1 łyżkę stołową suszu zalewamy 1 szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 15–20 minut, przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
Świeże pogniecione liście centurii można przykładać na zropiałe i trudno gojące się rany.

Inne gatunki:

Centaurium pulchellum – Centuria czerwona to bardzo mała roślina, bo dorastająca przeciętnie od 5 do 15 centymetrów wysokości. Jest to roślina wydająca tylko pęd pokryty liśćmi podługowatojajowatymi. Nie wydaje natomiast rozety (różyczki), z której wyrasta pęd jej wyżej opisanej kuzynki. Czerwone kwiaty skupione w szczytowe podbaldachy po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki.
Centuria czerwona jest rośliną leczniczą, wykorzystywaną wyłącznie przez medycynę ludową. Surowiec leczniczy stanowi ziele, z którego wyodrębnić można alkaloidy, ponadto występują w nim gorycze i związki żywicowe.
Medycyna ludowa odwar z ziela (20 gramów na 1 litr wody) zaleca w zaburzeniach trawienia, bezsoczności, niedokwasocie, oraz przy przeroście prostaty (czyli gruczołu krokowego).



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C