czwartek, 13 września 2018

Coprinus – Czernidlak

Coprinus – Czernidlak

Coprinus comatus – Czernidlak kołpakowaty, powszechnie nazywany „psim grzybem” (o którym się mówi, że wyrasta tam, gdzie pies oddał mocz, co jest oczywiście nieprawdą), to dość okazały grzyb podstawczak, chociaż bardzo delikatny i kruchy. Jego trzon dorasta do 15 cm wysokości i podobnie jest biały jak kapelusz długi do 10–12 centymetrów. Hymenofor ma blaszkowy.
Występowanie: Spotkać go można na terenie całej Polski w miejscach bardzo różnych, w ogrodach, na łąkach, a nawet na trawnikach w miastach.
Surowiec: owocniki.
Zawartość: prowitamina A, witaminy z grupy B, D, PP, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Jadalne i niezwykle smaczne, chociaż nieco ciężkostrawne, są tylko młode owocniki, starsze rozpływają się w czarniawą maź. Omawiany grzyb można przyrządzać na różne sposoby, najsmaczniejszy jest jednak smażony na maśle. W tym miejscu muszę wspomnieć, że niektórzy autorzy ostrzegają przed spożywaniem tego grzyba i jednoczesnym piciu alkoholu, co może skończyć się źle. Inni natomiast nic na ten temat nie mówią. Na wszelki wypadek jednak lepiej trzymać się opinii tych pierwszych. Grzyb nie posiada znaczenia leczniczego, ani przyprawowego, a tylko dietetyczne.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C