czwartek, 13 września 2018

Cucurbita – Dynia

Cucurbita – Dynia

Cucurbita pepo – Dynia zwyczajna to bardzo cenna roślina użytkowa. Jest blisko spokrewniona z melonem, arbuzem (kawonem) i ogórkiem (jak wszystkie dynie zresztą). Dynia zwyczajna jest rośliną roczną o płożących się pędach, osiągających 8–10 m. długości, zaopatrzonych w wąsy czepne. Liście ma szorstkie 5–klapowe, kwiaty zaś rozdzielnopłciowe, okazałe, żółte. Po przekwitnięciu kwiaty męskie zasychają, żeńskie natomiast wiążą się w owoce. Te ostatnie to ogromne, kuliste (u odmian wydłużone lub spłaszczone).
Występowanie: Dynia ród swój wiedzie z krajów strefy klimatu pośredniego między subtropikalnym a umiarkowanym Ameryki Północnej. W Europie (w tym oczywiście i w naszym kraju) jest wyłącznie uprawiana.
Surowiec: owoc.
Zawartość: m.in. kukurbitacyny, fitosterole, glikozydy, pepenozyd, alkaloid (w nasionach); w miąższu zaś prowitamina A, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Miąższ owoców dyni jest doskonałym środkiem dietetycznym, który można spożywać utarty drobno jako dodatek do surówek, bądź po ugotowaniu jako dodatek do mięs, albo przerobiony na dżem. Działanie lecznicze – i to poważne – mają świeże nasiona omawianej rośliny. Dzięki zawartości kukurbitacyn stanowią bardzo skuteczny lek przeciwrobaczny (zabijający tasiemce, glisty i owsiki). Aby zwalczyć wymienione pasożyty należy rano, na czczo, spożyć 250–300 gramów świeżych silnie rozdrobnionych nasion dyni, pozbawiwszy je oczywiście najpierw wierzchnich łupin. Nasiona dzielimy na dwie równe porcje i zjadamy je w odstępie półgodzinnym. Po około 2 godzinach od spożycia przyjmujemy środek przeczyszczający. Dla pewności kurację taką można powtórzyć jeszcze po 2 dniach.
Świeże nasiona dyni można pomocniczo stosować w chorobie lokomocyjnej i zapaleniu gruczołu krokowego (prostata) u mężczyzn.
Identycznie jak nasiona wszystkich odmian dyni działają nasiona ogórków, melonów i arbuzów (kawonów).

Inne gatunki:

Cucurbita maxima – Dynia olbrzymia to niezwykle okazała roślina o pędach dorastających do 4 metrów długości. Liście ma 5–7–klapowe, jak wszystkie dynie jest rozdzielnopłciowa. Kwitnie na żółto. Jej owoce – ogromne ! – dorastają nawet do 100 kilogramów. Jej ojczyzną Ameryka Południowa. Miąższ tej dyni wykorzystuje się tak samo, jak miąższ dyni zwyczajnej – na marmolady, dżemy, placki itp. Białe lub żółtawobiałe nasiona mają zastosowanie przeciwrobaczne.

Cucurbita moschata – Dynia piżmowa posiada masywną płożącą się łodygę, kwiaty lejkowate, jasnożółte, rozdzielnopłciowe; liście 5–klapowe, miękkie, często pokryte białymi plamami. Owoce tej rośliny są zbliżone wyglądem do owoców melonów, podługowate, o barwach zupełnie innych niż posiadają owoce innych dyń, mianowicie ciemnobrązowe, lub czerwonożółtawego, „łupina” jest bruzdowana. Miąższ jest jadalny, i wonny, o charakterystycznym zapachu piżma. Ojczyzną tej dyni jest Ameryka Środkowa. Substancje biologicznie aktywne, oraz działanie i zastosowanie ma takie samo jak dynia zwyczajna.

Cucurbita pepo convar. grimontiinaDynia cukinia stanowi pododmianę dyni zwyczajnej. Charakteryzuje się mocno wydłużonymi owocami, które – jako jadalne – stanowią o jej wartości użytkowej. Owoce cukini mają barwę zieloną i są dość cienkie, na pierwszy rzut oka przypominające może najbardziej wielkie ogórki. Dynia cukinia posiada te same biologicznie aktywne substancje i ma identyczne zastosowanie i działanie lecznicze, jak dynia zwyczajna, i takie samo działanie i zastosowanie.

Cucurbita pepo convr. grimontiina – Dynia kabaczek jest pododmianą dyni zwyczajnej. Ta roślina charakteryzuje się mocno wydłużonymi, u jednego końca maczugowato rozszerzonymi owocami, o skórce barwy żółtawej. Dynia kabaczek posiada te same biologicznie aktywne substancje i ma identyczne zastosowanie i działanie lecznicze, jak dynia zwyczajna i takie samo działanie i zastosowanie.

Cucurbita pepo – Dynia makaronowa stanowi podgatunek dyni zwyczajnej. Jej ciemnopomarańczowe owoce zawierają w swym wnętrzu bardzo charakterystyczny miąższ, który nie jest zwarty, jak u innych dyń, lecz rozpadający się na wąskie pasemka, czym istotnie przypomina makaron. Dynia makaronowa posiada te same biologicznie aktywne substancje i ma identyczne działanie lecznicze, jak dynia zwyczajna i takie samo działanie i zastosowanie.

Cucurbita pepo convar. patissonia – Dynia patison stanowi podgatunek dyni zwyczajnej i nosi łacińską nazwę. Pędy i kwiaty omawianej rośliny są z wyglądy takie same jak innych dyń.
Niedojrzałe owoce patisona stanowią wyborne, dietetyczne, warzywo i można je przyrządzać na wiele rozmaitych sposobów (podobnie jak i inne dynie).
Niezwykle charakterystyczny jest wygląd owych owoców. Mianowicie wyglądają jak dwa złożone ze sobą dnami do góry talerze. Brzegi mają mniej lub bardziej pofałdowane. Także różny może być kolor ich skórki: od białej po fioletowoczarną. Maksymalna wielkość jaką osiągają dojrzałe owoce to 15–20 cm średnicy.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C