czwartek, 13 września 2018

Cyperus – Cibora, papirus

Cyperus – Cibora, papirus

Cyperus esculentus – Cibora jadalna (migdał ziemny) to bylina o wyglądzie trawy i wąskich liściach, osiągających długość do 1 metra. Jej częścią jadalną są niewielkie (około 3 cm długie i do 1,5 cm szerokie) bulwki korzeniowe, których jedna roślina może wytworzyć nawet kilkaset.
Występowanie: W stanie dzikim spotykamy migdał ziemny w Afryce, na Madagaskarze oraz na subkontynencie indyjskim. Uprawia się go na znacznych obszarach Ameryki Północnej i Południowej oraz w południowej Europie.
Surowiec: bulwki korzeniowe.
Zawartość: skrobia, cukry, tłuszcze, białko, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Bulwki korzeniowe mają smak przypominający migdały. Są bardzo pożywne. Można spożywać je na surowo, jak również po ugotowaniu lub upieczeniu.
Roślina nie posiada znaczenia leczniczego, a wyłącznie dietetyczne.

Inne gatunki:

Cyperus alternifolius – Cibora zmienna („papirusik”) – ten gatunek pochodzi z bagien Madagaskaru. Dorasta do 130 centymetrów wysokości. Wydaje sztywne łodygi zwieńczone prostopadle i promieniście ułożonymi liśćmi. „Papirusik” często spotyka się w uprawie doniczkowej. Nie posiada zastosowania leczniczego.

Cyperus papyrus – Papirus właściwy jest byliną porastającą bagna i rozlewiska Nilu oraz innych wód tropikalnej Afryki i Madagaskaru. Kojarzy się nam zwykle z prastarą cywilizacją egipską. Ta rola papirusu, jako materiału służącego do sporządzania ksiąg, jest nam znana, ale mało kto wie, że roślina służyła także bardziej prozaicznym celom – jej kłączy używano jako jarzyny (zresztą tam gdzie jeszcze występuje papirus właściwy, czyni się to nadal). Z giętkich, lekkich i jednocześnie wytrzymałych łodyg budowano w starożytnym Egipcie łodzie, a nawet statki pełnomorskie. Wizerunki takich łodzi widnieją po dziś dzień na ścianach świątyń, grobów faraonów i wielmożów egipskich.

Cibora rotunda – Cibora okrągła to trawiasta bylina o długich (do 50–60 cm), wąskich liściach. Jej organ trwały stanowią kłącza. Kwiatuszki ma drobne, czerwonawobrązowawe, po przekwitnięciu wiążą się owoce typu miniaturowego orzeszka.
Występowanie: Cibora okrągła występuje na terenach podmokłych w rejonach tropikalnych i subtropikalnych Starego Świata.
Działanie i zastosowanie: Omawiana roślina posiada działanie przeciwskurczowe, słabe przeciwbólowe, regulujące procesy trawienne i wzmacniające macicę. Kłącza, korzenie i bulwki korzeniowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu nieregularnego miesiączkowania, dolegliwościach ze strony żołądka, jelit i wątroby.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C