poniedziałek, 17 września 2018

Elettaria – Kardamon

Elettaria – Kardamon

Elettaria cardamomum – Kardamon malabarski to roślina należąca do rodziny imbirowatych.Jak łatwo się domyśleć jest blisko spokrewniony z imbirem i ostryżem długim – kurkumą. Kardamon jest rośliną trwałą, byliną o masywnym bulwiastym kłączu, okazałych lancetowatych liściach odziomkowych. Z pochew liściowych tworzy znacznych rozmiarów niby pień, dorastający nieraz nawet do trzech metrów wysokości.
Zgoła inaczej wyglądają pędy kwiatostanowe. Są o wiele niższe, bo osiągające najwyżej do 60 cm wysokości i lekko się płożące. Wieńczą je groniaste kwiatostany złożone z niezbyt dekoracyjnych kwiatów o płatkach białych, niebiesko bądź czerwono żyłkowanych.
Po ich przekwitnięciu zawiązują się owoce typu torebki długości do 2 cm. Wewnątrz owych żółtobrązowych torebek znajdują się liczne drobne brązowe nasiona i one to właśnie posiadają przyprawową i niewielką leczniczą. Oczywiście po uprzednim wysuszeniu i zmieleniu.
Występowanie: wiedzie swój ród z Wybrzeża Malabarskiego, subkontynent indyjskiego, skąd rozprzestrzenił się w uprawie najpierw na inne kraje Azji Południowo–Wschodniej, a potem trafił także i do innych rejonów naszego globu, charakteryzujących się odpowiednimi dla kardamonu warunkami klimatycznymi i glebowymi.
Surowiec: nasiona.
Zawartość: olejek lotny (maksymalnie do 8% – cyneol, terpineol, eugenol, pinen), tłuszcze i żywice, skrobia, garbniki i cukier.
Działanie i zastosowanie: Przyprawa charakteryzuje się przyjemnym i słodkawym, chociaż bardzo silnym aromatem i intensywnym, ostrym, lekko piekącym smakiem. Kardamon jako przyprawa zalecany jest głównie do słodkich potraw, takich jak na przykład pierniki czy kompoty. Ale oprócz tego jego niewielkimi ilościami można doprawiać również niektóre „pospolite” zupy, jak grochówkę, fasolową, czy absolutnie prozaiczną kartoflankę, a także sosy, potrawy z ryb oraz niektóre mięsa, m.in.: cielęcinę i drób (szczególnie kaczki). Wreszcie używa się go do produkcji likierów.
Prócz tego kardamonu można jeszcze dodawać do kawy naturalnej, której nada wspaniały aromat i nieco złagodzi jej smak.
Prócz tak licznych zalet tej rośliny, posiada ona i tę jeszcze, iż przejawia pewne działanie lecznicze.
Posiada zdolność „wzmacniania” żołądka, płuc, serca i nerek, pobudza wydzielanie soków trawiennych, likwiduje wzdęcia, korzystnie wpływa na apetyt. Prócz tego zalecany bywa w astmie i do leczenia bólów głowy. Jest odtrutką w przypadku intoksykacji kofeiną.
Napar przygotowany z mieszanki równych (wagowo) części kardamonu, mięty pieprzowej i melisy (1 łyżeczkę do herbaty tych ziółek zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 10–15 minut, pić 2–3 razy dziennie po 1 szklance) zalecany jest w niestrawności i braku apetytu, a ponadto jako łagodny środek wiatropędny.
Podobne działanie i zastosowanie ma również nalewka na kardamonie.
W tym celu 4 łyżeczki do herbaty sproszkowanych nasion wsypujemy do słoika typu twist–off i zalewamy 100 gramami spirytusu. Słoiki mocno zakręcamy, tak aby alkohol nie wywietrzał i ustawiamy go w miejscu ciepłym i słonecznym na okres 2 tygodni. Następnie spirytus, który nasycił się już składnikami leczniczymi przecedzamy dokładnie przez bibułę filtracyjną (ostatecznie może być papier toaletowy) i czysty płyn mieszamy z 1/4 czystej, najmniej 40° wódki. Nalewkę przelewamy do butelki z ciemnego szkła i szczelnie ją korkujemy.
W celach leczniczych po 1 łyżce stołowej tejże nalewki, zmieszanej z niewielką ilością zimnej przegotowanej wody wypijamy 2 razy dziennie przez okres 7–10 dni. Po tygodniowej przerwie kurację można powtórzyć. Nalewkę zażywamy zawsze przed śniadaniem na czczo, drugi raz zaś po spożyciu ostatniego posiłku wieczorem.

Inne gatunki:

Elettaria major – Kardamon cejloński, zwany też długim posiada działanie i zastosowanie podobne kardamonu malabarskiego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E