poniedziałek, 17 września 2018

Eleutherococcus – Eleuterokok

Eleutherococcus – Eleuterokok

Eleutherococcus senticosus – Eleuterokok kolczasty – w dalekowschodniej tajdze, na jesieni, zwraca na siebie uwagę wysoki (2–2,5 m), bardzo piękny krzew – z rodziny araliowatych, gęsto okryty jagodokształtnymi, czarnymi owockami, skupionymi w okazałe kuliste owocostany. Pojedyncze owocki osiągają średnicę do 1 cm i wydzielają słabą, przyjemną woń. Liście rośliny są pięciopalczaste, o eliptycznych lub odwrotnie owalnych listkach. Gałązki okryte są gęsto bardzo ostrymi kolcami. Na wierzchołkach pędów pojawiają się skupione w kuliste kwiatostany drobne, niepozorne kwiatuszki: bądź to jednopłciowe (i wówczas mają barwę żółtawą), bądź obupłciowe (wtedy są bladoliliowe). Kwiaty wydzielają silną, swoistą woń. Kwitnienie przypada na miesiące letnie, zaś dojrzewanie owoców na wczesną jesień. Krzew posiada bardzo długie kłącza i korzenie, dorastające do 5 m długości i wydające nader liczne odrosty, przekształcające się rychło w gąszcz nie do przebycia.
Występowanie: Ojczyzną eleuterokoku kolczastego są: południowy Sachalin, Kraj Nadmorski, Kraj Chabarowski, Okręg Amurski, północno–wschodnia część Chin, Półwysep Koreański i Wyspy Japońskie. Zasiedla lasy mieszane, porastając głównie wyręby, polany, obrzeża lasów, ale także osypiska górskich zboczy. Roślina – choć nie zanadto wybredna – zdecydowanie najlepiej rozwija się na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i w miejscach, gdzie jest dużo światła.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: m.in. glikozydy, trójterpeny, kumaryny, olejek eteryczny, smoły, skrobię i żywice. W liściach i kwiatach występują flawonoidy, w pędach zielnych natomiast dodatkowo jeszcze kumaryny.
Działanie i zastosowanie: Eleuterokok kolczasty znaną i cenioną rośliną stał się od niedawna. Wcześniej nie był stosowany i to nie tylko przez medycynę europejską, ale i przez medycynę ludów Dalekiego Wschodu. Jego cenne właściwości odkryli badacze rosyjscy podczas poszukiwań mogących zastąpić drogi i trudny do zdobycia żeń–szeń.
Proszek, napar, odwar i nalewka z kłączy eleuterokoku kolczastego mają przede wszystkim działanie stymulujące i tonizujące. Charakterystyczne dla nich jest to, iż już po jednokrotnym zażyciu dawki leczniczej znacznie podnoszą sprawność fizyczną organizmu. Systematyczne przyjmowanie przez kila – kilkadziesiąt dni nadzwyczaj korzystnie wpływa na samopoczucie, wybitnie je poprawiając i zwiększając zdolność do pracy tak fizycznej, jak i umysłowej na długi okres. Bardzo korzystnie oddziałuje na cały organizm. Pobudza system odpornościowy, reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom cukru we krwi. Działa przeciwzapalnie.
Przyjmowanie preparatów z eleuterokoku korzystnie wpływa na organizm w dolegliwościach związanych z chorobami przewodu pokarmowego, przy przegrzaniu lub zbytnim ochłodzeniu ciała. Szczególnie jednak są one zalecane w przemęczeniu tak fizycznym, jak i psychicznym, neurastenii i dla rekonwalescentów po przebytych ciężkich chorobach, zwiększonej senności, wreszcie dla pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. Zaleca się je także w zwalczaniu dolegliwości związanych z okresem przekwitania u kobiet, zmęczenia, stanów lękowych, bezsenności i nowotworów.
Postaci leków: Nalewkę przygotowuje się z 2 (wagowych) części czystego spirytusu i 1 części ususzonego i jak najdrobniej rozkruszonego kłącza. Maceracja w szczelnie zamkniętym naczyniu powinna trwać 3–4 tygodnie, potem alkohol przecedzamy i zlewamy do butelki, którą szczelnie korkujemy. Nalewkę – w razie potrzeby – przyjmuje się po 15–20 kropli na wodę lub cukier 2 razy dziennie przez 7–10 dni. Później musi nastąpić kilkunastodniowa przerwa i kurację można powtórzyć.
Odwar przygotowujemy z 1 łyżki stołowej kłącza i 1 szklanki wody, gotujemy to pod przykryciem 5–7 minut, potem odcedzamy i pijemy po 1/3 szklanki 2 razy dziennie przez taki sam okres jak nalewkę.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E