poniedziałek, 17 września 2018

Elsholtzia – Marzymięta

Elsholtzia – Marzymięta

Elsholtzia patrini – Marzymięta grzebieniasta jest dość okazałą, bo dorastającą do 80 cm wysokości rośliną roczną. Tworzy silne rozgałęziające się łodygi okryte jajowatymi bądź podługowatymi, brzegiem piłkowanymi i ostro zakończonymi liśćmi. Kwiaty różowolila, wargowe, skupione w gęste kłosowe kwiatostany, tworzące się na szczytach pędów i końcach gałązek bocznych. Cała roślina wydziela aromat podobny do aromatu mięty pieprzowej.
Występowanie: Występuje na obszarze całego kraju, gdzie spotkać ją można na przydrożach, przychaciach, w zaniedbanych ogrodach, a także na polach. Przywędrowała z północnego wschodu, konkretnie Litwy.
Surowiec: ziele.
Zawartość: olejek eteryczny i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Marzymięta grzebieniasta jako roślina lecznicza ma dość szerokie zastosowanie. Jest słabym środkiem bakteriostatycznym, moczopędnym, pobudzającym procesy trawienne i przeciwrobacznym.
Napar z ziela (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem przez 15 minut, przecedzić, pić w razie konieczności 3–4 razy dziennie po 1/2 szklanki) zalecany jest w zaburzeniach trawienia, grypie, anginie, przeziębieniu.
Zewnętrznie zaś do płukania jamy ustnej i gardła w ich stanach zapalnych oraz do irygacji pochwy przy upławach.
Lekko pobudzająco i odświeżająco działa kąpiel w odwarze z ziela (3–4 garści ziela gotować przez 2–3 minuty od zawrzenia w 3–4 litrach wody, przecedzić, dolać do wanny napełnionej wodą). Kąpiele owe zalecane są dla osób wyczerpanych fizycznie i psychicznie, a także dla ludzi, którzy przeszli ciężką chorobę.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E