poniedziałek, 17 września 2018

Ephedra – Przęśl

Ephedra – Przęśl

Ephedra distachya – Przęśl dwukłosowa, „ziele Kuźmicza” to znana i ceniona już od wielu tysięcy lat, roślina lecznicza. Ten i inne gatunki wykorzystywali w zamierzchłej przeszłości lekarze w Chinach, Korei i Japonii, nieobca też była i tybetańskim mnichom. Dla medycyny „naukowej”, europejskiej przęśl odkrył syberyjski chłop, znachor Fiodor Kuźmicz Muchawnikow, do którego pod koniec XIX wieku ściągały całe pielgrzymki chorych i to nawet z bardzo odległych europejskich guberni Rosji.
Występowanie: Syberia, rosyjski Daleki Wschód, północne Chiny, Korea.
Surowiec: ziele.
Zawartość: alkaloidy – efedryna, pseudoefedryna (izomer efedryny) i N–metyloefedryna. Zawartość alkaloidów w poszczególnych gatunkach przęśli waha się od 0,1 do 2%.
Działanie i zastosowanie: W praktyce medycznej preparaty produkowane z przęśli dwukłosowej lub jej krewniaków zalecane są w dychawicy oskrzelowej, w napadowej senności, moczeniu nocnym, intoksykacji narkotykami, barbituranami, alkoholem, wreszcie przy katarze siennym i nieżycie nosa.
Preparatami produkowanymi z przęśli wolno się leczyć wyłącznie za wiedzą i pod kontrolą lekarza, dlatego nie będę podawał żadnych receptur.

Inne gatunki:

Ephedra californica – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra equisetina – Przęśl skrzypowata ród swój wiedzie z Tien–szan i Azji Centralnej. Jest to niezbyt okazały, bo dorastający do 1,5 m wysokości krzew, o cienkich, wzniesionych, podzielonych na człony gałązkach. Listeczki ma łuskowate, niepozorne, i tak samo niepozorne kwiatki o kłosowatej budowie wyrastające z węzłów. Ponieważ jest to roślina dwupienna, kwiaty męskie wyrastają na jednych krzewach, żeńskie zaś na innych. Działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra gerardiana – pochodzi z Azji – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra intermedia – pochodzi z Azji – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra mahuang – pochodzi z Azji – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra nevadensis – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra procera – pochodzi z Azji – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra sinica – pochodzi z Azji – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra torreyana – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra trifurca – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.

Ephedra viridis – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak przęśli dwukłosowej.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E