czwartek, 20 września 2018

Euphorbia – Wilczomlecz

Euphorbia – Wilczomlecz

Euphorbia cyparissias, syn.: Tithymalus cyparissius – Wilczomlecz sosnka to bylina. Jej organem trwałym jest kłącze, z którego wyrastają proste, wzniesione, rozgałęziające się łodygi dorastające do 35 cm wysokości, okryte drobnymi, szarozielonymi, lancetowato równowąskimi listkami. Kwiaty żółtozielonkawe skupione są w gęste szczytowe wierzchotki. Po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki.
Występowanie: Jest to bardzo pospolita roślina, która występuje na terenie całego kraju, a najłatwiej spotkać ją można na obrzeżach lasów, słonecznych skłonach trawiastych wzgórz, miedzach i przydrożach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. flawonoidy (kwercetynę, kempferol), saponiny, kwas euforbiowy i elagowy, związki cyjanogenne, euforbinę, oleorezynę, kauczuk i żywice.
Działanie i zastosowanie: Wilczomlecz jest rośliną silnie trującą, posiadającą jednocześnie niewielkie znaczenie lecznicze. Medyca ludowa dla lateksu (mlecznego soku, kauczuku) wypływającego ze zranionych łodyg, znalazła takie oto zastosowanie. Po zmieszaniu go ze smalcem wieprzowym zaleca się używanie go do zwalczania piegów i egzem.
Lateks (sok mleczny) dostawszy się na nie osłoniętą skórę może jednak wywołać jej podrażnienie i uczulenie, i dlatego powinno się przy zbieraniu tej rośliny zachować szczególną ostrożność.
Dodam jeszcze, że leczenie przy użyciu wilczomleczy bez wiedzy i zgody lekarza jest zabronione.

Inne gatunki:

Euphorbia hirta – Wilczomlecz owołosiony stosuje się w chorobach górnych dróg oddechowych, gruźlicy płuc (pomocniczo), kaszlu i katarze.

Euphorbia kansui – ma działanie bakteriobójcze i moczopędne.

Euphorbia lathyrus – ma działanie bardzo silnie przeczyszczające, leczenie się przy użyciu tej rośliny jest niebezpieczne dla życia.

Euphorbia pekinensis – ma działanie bakteriobójcze i moczopędne.

Euphorbia resinifera – działa silnie przeczyszczaczająco.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E