sobota, 22 września 2018

Ficus – Figa

Ficus – Figa

Ficus carica – Figa pospolita to jedna z najwcześniej udomowionych przez człowieka roślin użytkowych. Tworzy drzewa dorastające do wysokości 10–14 m lub silne krzewy, w zależności od odmiany i środowiska w jakim rośnie. Liście ma ciemnozielone, szorstkie, 3–7–klapowe, a owoce niezbyt duże, z kształtu podobne nieco do gruszek.
Figowiec (bo i taką nazwę nosi omawiana roślina) nie będąc wybrednym co do gleby (pod warunkiem, iż nie jest kwaśna i podmokła) porasta najbardziej nawet jałowe tereny, najlepiej się czując na ziemiach o dużej zawartości wapnia.
Występowanie: Za ojczyznę figi pospolitej uważa się ogromne obszary Azji – od wybrzeży Morza Śródziemnego poczynając, przez Iran, Afganistan idąc, a na północnych krańcach Indii kończąc.
Surowiec: owoce, liście, sok mleczny.
Zawartość: Owoce zawierają m in.: dużo cukrów, pektyny, prowitaminę A, witaminy C, B1, B2, B6, PP oraz sole mineralne (wapń, potas, mangan, żelazo i fosfor). W korze figi znajdują się glikozydy, saponiny, furanokumaryny. W lateksie natomiast do 12% kauczuku, żywice i gumy. W liściach wreszcie znajdujemy m.in.: furanokumaryny, substancje żywiczne, kwasy organiczne, rutynę i witaminę C.
Działanie i zastosowanie: Owoce figowca mają dla ludzi duże znaczenie. Przede wszystkim stanowią pokarm i to bardzo cenny, bo mający wysoką wartość energetyczną, a poza tym łatwy do przechowywania w postaci suszu.
Cała roślina posiada szeroki wachlarz właściwości leczniczych. Wymienię tylko te najważniejsze: sok owocowy działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe, stosowany jest również z dużym powodzeniem w leczeniu anemii. Figi gotowane w mleku uśmierzają kaszel i bóle gardła.
Nalewka przygotowana z liści i spirytusu łagodzi duszności w astmie. Odwar z młodych listków pity na czczo zabija glisty. Odwar z liści ususzonych używa się jako środka przeciwko kaszlowi z przeziębienia. Nalewka z 40° wódki na świeżych liściach obniża gorączkę (stosunek wagowy liści do wódki – 1:4).
Sok mleczny (lateks) wypływający po zranieniu kory przyspiesza gojenie się ran, zaś nasiona działają łagodnie przeczyszczająco.
Świeże owoce to doskonały środek dietetyczny.
A co na temat figi można wyczytać w starych księgach?
Figi świeże i suszone w wielkiej ilości zażyte, obciążają żołądek. (...) Soczyste liście drzewa figowego utłuczone w kamiennym moździerzu, wydadzą sok, który przez płótno przecedzony wybornym jest lekarstwem na brodawki, namazując je spod spodu z rana i w wieczór.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt., s. 73)

Inne gatunki:

Ficus sycomorus – Figa morwowasykomora to drzewo dorastające do 15–20 metrów wysokości, o liściach jajowatych, wcinanych. „Owoce” omawianej rośliny są bardzo podobne do „owoców” figi pospolitej, są jadalne i bardzo smaczne.
Występowanie: Występuje na znacznym obszarze – od Arabii Saudyjskiej na północy, aż po pustynię Kalahari.
Działanie i zastosowanie: Posiada takie same biologicznie aktywne substancje jak figa pospolita. Ma również, tak samo jak ta ostatnia, podobne zastosowanie i działanie lecznicze.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
F