sobota, 22 września 2018

Foeniculum – Fenkuł

Foeniculum – Fenkuł

Foeniculum vulgare – Koper włoski – fenkuł. Część nadziemna tej rośliny może dorastać do 2 metrów wysokości, a korzenie osiągać około 2 cm średnicy. Jest rośliną dwuletnią. Dopiero w drugim roku życia pojawiają się rozgałęzione, wysokie pędy z baldachowatymi kwiatostanami. Natomiast w pierwszym roku życia ma on tylko skupione w rozetę liście. Nasiona typu rozłupki pojawiają się po przekwitnięciu. Mają one przyjemny i stosunkowo mocny aromat.
Występowanie: Jego ojczyzna to Kaukaz, wschodnie pobrzeża Morza Śródziemnego oraz Azja Środkowa.
Surowiec: ziele, owoce.
Zawartość: Młode pędy zawierają prowitaminę A, witaminę C, sole mineralne. Bogate są również w olejek eteryczny zawierający metylochawikol, fenchen i anetol. Około 6% tego olejku znajduje się w nasionach.
Działanie i zastosowanie: Zarówno nasiona jak i dziele działają uspokajająco, przeciwzapalnie, wzmagają laktację u karmiących matek, wpływają korzystnie na procesy trawienia oraz obniżają nieznacznie ciśnienie krwi, łagodzą skurcze mięśniowe.
Koper włoski działa przeciwskurczowo, łagodnie uspokajająco, a także wzmaga u mężczyzn popęd płciowy (z tej przyczyny umieszcza się go w grupie afrodyzjaków), nie leczy natomiast zaburzeń erekcji, ani impotencji zarówno wrodzonej, jak i nabytej. Zawarte w nim czynne substancje przechodzą do mleka matek karmiących i oddziałują pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego niemowląt.
Napary sporządzane z owoców działają wykrztuśnie i regulują wypróżnienia. Zalecane są jako środek wiatropędny. Dalej – działają słabo przeciwbólowo i rozkurczowo w obrębie przewodu pokarmowego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
F