sobota, 22 września 2018

Fraxinus – Jesion

Fraxinus – Jesion

Fraxinus excelsior – Jesion wyniosły to piękne okazałe drzewo dorastające do 35 metrów wysokości. Koronę ma kulistą, pokrytą srebrzystoszarą gładką korą. Liście ma nieparzystopierzaste, złożone z listków lancetowatych, zaostrzonych o ząbkowatych brzegach. Kwiaty drobne, niepozorne, zebrane w gęste dekoracyjne kwiatostany. Po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu szydlaka.
Występowanie: Jest to nasza rodzima leśna, którą chętnie się sadzi w parkach i na skwerach.
Surowiec: kora pozyskiwana z młodych, dwuletnich gałązek i liście.
Zawartość: m.in. glikozydy, fraksyna, eskulina, gorycze i garbniki, w liściach natomiast fraksyna, eskulina, mannit, cukry, garbniki, kwas ursolowy i witamina C.
Działanie i zastosowanie: Napar z liści (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, następnie przecedzić i w razie konieczności pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) zalecany jako środek moczopędny, przeciwreumatyczny, przeciwgorączkowy i poprawiający przemianę materii, działający jednocześnie słabo przeczyszczająco.
Napar pity na czczo może być także stosowany jako środek przeciwrobaczny oraz pomocniczy w kamicy nerkowej.
Odwar z kory w dawnych czasach był używany jako specyfik przeciwreumatyczny i jako surogat chininy.

Inne gatunki:

Fraxinus bungeana – działanie i zastosowanie takie samo jak jesionu wyniosłego, poza tym również działanie przeciwkaszlowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe (słabe).

Fraxinus ornus – Jesion mannowy – działanie i zastosowanie takie samo jak jesionu wyniosłego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
F