sobota, 22 września 2018

Fucus – Morszczyn

Fucus – Morszczyn

Fucus vesiculosus – Morszczyn pęcherzykowaty to glon morski, brunatnica, której plecha może osiągać od 10 do 100 cm długości.
Występowanie: w Atlantyku, Bałtyku i zachodniej części Morza Śródziemnego.
Surowiec: plecha.
Zawartość: m.in.: dużo łatwo przyswajalnych przez organizm związków jodu, nieco bromu, polisacharydy, mannit oraz witaminy z grupy B.
Działanie i zastosowanie: Wyławianymi z morza plechami można karmić świnie i owce, które chętnie zjadają taką paszę, oprócz tego plech owych można też używać do nawożenia pól.
Ale plechy stanowią ponadto surowiec leczniczy. Morszczyn ze względu na dużą zawartość jodu, może być stosowany do leczenia niedoczynności tarczycy.
Nie mniej poważne znaczenie ma także w leczeniu uporczywych zaparć. Prócz tego korzystnie wpływa na skórę, włosy, paznokcie. Ma działanie ogólnie wzmacniające, niewielkie antybiotyczne i pobudzające tarczycę.
Postacią leku jest sproszkowana plecha, którą zażywa się 2 razy dziennie po 1 łyżce stołowej, rozmieszawszy wpierw w 1/2 szklanki przegotowanej, chłodnej wody.

Inne gatunki:

Fucus erratu, vel Fucus serratus – Morszczyn piłkowany jest to również glon morski, brunatnica o plesze mogącej dorastać do 50 cm długości. Jest ona spłaszczona, rozgałęziająca się, o barwie oliwkowozielonej do brunatnobrązowej, mająca piłkowane brzegi. Występuje w Bałtyku i Oceanie Atlantyckim. Działanie i zastosowanie takie samo jak morszczynu pęcherzykowatego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
F