sobota, 22 września 2018

Fumaria – Dymnica

Fumaria – Dymnica

Fumaria officinalis – Dymnica pospolita to roślina roczna, dorastająca do 40 cm wysokości. Łodygi ma delikatne, cienkie i kruche, rozgałęzione; pierzastosieczne liście oraz nieduże, niedekoracyjne kwiaty ostrogowe, o barwie od różowolila do różowopurpurowej. Owocem jest niełupka.
Występowanie: Roślina krajowa. Spotkać ją można – jako pospolity chwast – na polach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: alkaloidy (fumaryna, autotenzyna, kryptokarpina) witamina C, garbniki, gorycze, żywice, sole mineralne (najwięcej wapnia i potasu) i kwas fumarowy.
Działanie i zastosowanie: Herbatka z ziela (1 łyżeczka suszu na 1 szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 20–30 minut, przecedzić, pić w razie konieczności 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to dość skuteczny środek rozkurczowy (działający na mięśnie gładkie), poprawiający apetyt, moczopędny, żółciopędny, poprawiający perystaltykę jelit, wzmacniający (dla osób wyczerpanych fizycznie i rekonwalescentów po ciężkich chorobach zakaźnych), uspokajający, przeciwrobaczny, łagodnie przeczyszczający, wzmacniający wątrobę i przeciwzapalny.
Zaleca się go do leczenia schorzeń pęcherzyka żółciowego, przewlekłych biegunek, nerwic wegetatywnych, pomocniczy w kamicy nerkowej, pomocniczy do zwalczania robaków obłych – pasożytów przewodu pokarmowego, miażdżycy, żylaków odbytu i nadkwasoty.
Zewnętrznie ta sama herbatka może służyć do przemywania, okładów i przymoczek na ropiejące zranienia, egzemy i krosty.
Medycyna ludowa stosuje napar z ziela do leczenia żółtaczki, kamicy żółciowej oraz jako środek poprawiający apetyt, korzystnie wpływający na procesy trawienia, zwiększający przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.
Tenże sam odwar uważany jest za lek przeciwrakowy, a używany zewnętrznie (z jednoczesnym przyjmowaniem wewnętrznym po 1 szklance 3 razy dziennie) do leczenia liszajów, wyprysków, krost, a nawet gruźlicy skóry. Wreszcie wyłącznie zewnętrznie stosowany jest w leczeniu zapalenia spojówek, stanów zapalnych skóry oraz egzemy.
Ponieważ dymnica przyjmowana w większych dawkach może stać się przyczyną zatrucia, winno się ją stosować wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
F