sobota, 22 września 2018

Fragaria – Poziomka, truskawka

Fragaria – Poziomka, truskawka

Fragaria vesca – Poziomka pospolita to znana nam wszystkim i ceniona ze względu na smakowite, wonne owoce roślina. Jest to roślina trwała, o płożących się (czasem wzniesionych, bądź półpnących) i zakorzeniających się pędach. Jej liście są niezbyt duże, z kształtu trójlistkowe. Szczyty łodyg wieńczą dekoracyjne białe kwiaty, zebrane w baldachogroniaste kwiatostany. Po przekwitnięciu wiążą się z nich doskonałe w smaku, wonne, czerwone owoce (są także uprawne odmiany białe).
Występowanie: wywodzi się z umiarkowanej strefy klimatycznej naszego kontynentu.
Surowiec: owoce, liście.
Zawartość: W owocach poziomek znajdują się m.in.: cukry, kwasy organiczne, sole mineralne (żelazo, kobalt, mangan, wapń i fosfor), nieco garbników, jak również sporo witaminy C. Liście natomiast bogate są w garbniki, kwasy organiczne, a występują w nich również śladowe ilości olejku eterycznego.
Działanie i zastosowanie: Owoce poziomek mają wyłącznie znaczenie dietetyczne. Nieznaczne właściwości lecznicze przejawiają natomiast liście rośliny. Napar z nich to lek zalecany przy biegunce, zapaleniu okrężnicy i pomocniczo w żółtaczce. Hamuje on krwawienia z kobiecych narządów rodnych, działa słabo przeciwbólowo w dolegliwościach wątroby i żołądka. Pomocniczo winno się go stosować w szkorbucie, miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym.
Odwar z liści i owoców jest niezłym środkiem moczopędnym i oczyszczającym organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Odwar z samych liści można pić w kamicy nerkowej, biegunce, nieżycie żołądka i jelit, a pomocniczo w dnie.

Inne gatunki:

Fragaria ananassa, vel. Fragaria grandiflora – Poziomka truskawka potocznie zwana truskawką to mieszaniec dwu poziomek amerykańskich – poziomki chilijskiej (Fragaria chiloensis) i poziomki wirginijskiej (Fragaria virginiana). Jest to roślina trwała, bardzo podobna do poziomki zwyczajnej. Owoce truskawki mają wyłącznie znaczenie dietetyczne. Znaczenie lecznicze natomiast posiadają liście, w których występują takie same biologicznie aktywne substancje jak w poziomce zwyczajnej, mają też takie samo zastosowanie i działanie lecznicze.

Fragaria elatior – Poziomka wysoka to również trwała roślina krajowa. Surowiec leczniczy stanowią liście, które wykorzystuje się dokładnie tak samo jak liście wcześniej opisanych gatunków poziomek. Jej owoce są jadalne.

Fragaria glauca – gatunek amerykański, działanie i zastosowanie zbliżone do poziomki pospolitej.

Fragaria orientalis – Poziomka wschodnia – rośnie we wschodniej Syberii, północnych Chinach, na rosyjskim Dalekim Wschodzie i w Korei. Jest bardzo podobna do poziomki pospolitej i ma identyczne jak ona działanie i zastosowanie.

Fragaria ovalis – gatunek amerykański, działanie i zastosowanie zbliżone do poziomki pospolitej.

Fragaria viridis – Poziomka zielona, inaczej poziomka twardawa rośnie w tych samych rejonach Europy i Azji co poziomka pospolita, ale nie w lasach, lecz na odkrytych przestrzeniach, na trawiastych zboczach wzgórz, w stepie. Działanie i zastosowanie ma identyczne jak poziomka pospolita.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
F